Skip to main content
فهرست مقالات

تحول در مصاف با تحجر انتخابات نهم و بایسته های دولت جدید

مصاحبه شونده:

(6 صفحه - از 55 تا 60)

کلید واژه های ماشینی : تحجر ، گفتمان ، فرهنگی ، احمدی‌نژاد ، مصاف با تحجر انتخابات ، مردم ، تحجر انتخابات نهم ، اقتصاد ، غرب ، روزآمد

ایشان معتقدند که، انتخابات اخیر را، در گفتمان فطرت می‌توان تحلیل کرد که در مقابل گفتمان غربزدگی و سکولاریسم از یک طرف و تحجر از سوی دیگر بود. گفتمانی که از سوی آقای احمدی نژاد مطرح شد و به میزانی که ایشان بتواند پاسخ دقیق دین باورانه و روزآمد به سؤالاتی که در لایه‌های مختلف زندگی مردم وجود دارد بدهد، هم عدالت اجتماعی و هم توزیع ثروت به معنای واقعی اتفاق می‌افتد. دولت کافی است در بعد اقتصادی از جیب مردم چیزی نزند و فرصت‌ها را از بین نبرد و در بعد فرهنگی و اجتماعی به مردم میدان داده شود تا خود مردم به صورت فعال کردن ظرفیت‌های فرهنگی، حاصل میراث فرهنگی اسلامی ـ ایرانی باشند.

خلاصه ماشینی:

"گفتمانی که از سوی آقای احمدی نژاد مطرح شد و به میزانی که ایشان بتواند پاسخ دقیق دین باورانه و روزآمد به سؤالاتی که در لایه‌های مختلف زندگی مردم وجود دارد بدهد، هم عدالت اجتماعی و هم توزیع ثروت به معنای واقعی اتفاق می‌افتد. گفت‌وگو با این پرسش که، انتخابات ریاست جمهوری اخیر را با چه مفهومی بهتر می‌شود توضیح داد و تحلیل کرد آغاز می‌شود؛ ایشان در پاسخ می‌گویند که دوران ما، دوران شکوفایی گفتمان فطرت است، که انقلاب اسلامی آن را شکوفا کرد، گفتمانی که در آن، همه ابعاد زندگی انسان، اعم از مادیت و معنویت مورد توجه است. به میزانی که آقای احمدی نژاد بتواند پاسخ دقیق و دین باورانه و روزآمد به سؤالاتی که در لایه‌های مختلف زندگی مردم وجود دارد بدهد، هم عدالت اجتماعی و هم توزیع ثروت به معنای واقعی اتفاق می‌افتد و دیگر لازم نیست به مردم پول داده شود. تقسیم سؤالات به قدیم و جدید و پاسخ‌ها به قدیم و جدید و روزآمد یک نوع ساده سازی است که مبانی آن نیز معلوم نیست و اتفاقا همان چیزی است که ایشان از آن فرار می‌کنند، ایشان معتقد بودند تعریف این سه گروه، باید به گونه‌ای باشد که، خاستگاه تقسیم یکی باشد تا بتوان قضاوت درست انجام داد، پاسخ‌های متفاوت هر گروه به سؤالات، با توجه به خاستگاه مشترک، وجه تمایز آنها از یکدیگر باشد؛ در حالی‌که اولا ملاک تقسیم‌بندی سؤالات به قدیم و حال و آینده معلوم نیست، یعنی مشخص نیست چه سؤالی، سؤال حال است و چه سؤالی، سؤال قدیم و ملاک تقسیم‌بندی آنها چیست؟ بنابراین با این ابهام دچار مشکل در قضاوت می‌شویم، همان امری که ایشان از آن فرار می‌کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.