Skip to main content
فهرست مقالات

ارزش های مشترک (اسلام و دموکراسی غربی)

مصاحبه شونده:

(4 صفحه - از 30 تا 33)

کلید واژه های ماشینی : اسلام ، ارتداد ، طارق رمضان ، اشپیگل ، حق ، طارق رمضان حق دفاع ، نقش اسلام در ناآرامی‌های فرانسه ، فلسطینی‌ها ، ارزش ، مهاجران

گفت‌وگوی مجله آمریکایی time، با طارق رمضان، در محورهای مختلف همچون نقش اسلام در ناآرامی‌های فرانسه، سازگاری اسلام و دموکراسی، ارتداد، حقوق زن و... .

خلاصه ماشینی:

"اما آیا در کنار ایراداتی که شما می‌گیرید، اشاره‌ای نیز از انتقاد به خود وجود دارد؟ آیا مهاجران مسلمان می‌کوشند جذب جامعه فرانسه شوند یا اینکه بیشتر خواهان جدایی از آن هستند؟ رمضان: اسلامی جلوه‌دادن این مشکل اجتماعی، محتوای گفتمان سیاسی را تنزل می‌داده و به انحراف می‌کشاند، اکثریت عظیم مسلمانان در اروپا، برای این واقعیت بسیار ارزش قائل هستند که در کشورهایی مبتنی بر قانون اساسی، تحت حاکمیت قانون و در نظامی دموکراتیک به سر می‌برند، نظامی که آزادی وجدانی و مذهبی آنها را تأمین می‌کند. آقای طارق رمضان در عین اینکه توانسته است، در برابر سؤالاتی محکوم کننده از طرف خبرنگار آمریکایی به طور قابل تحسین از آموزه‌های اسلامی دفاع کند و آن مبری از کشاندن جامعه به سوی درگیری داخلی کند، ولی در عین حال می‌توان گفت، در برخی موارد، پاسخ‌هایی قابل تأمل ارائه کرده‌اند: البته اینکه فرد مسلمان حاضر نیست یک‌سری از اعمال را مانند بی‌حجابی که از نظر شریعت او منع شده‌اند انجام دهد، یک امر طبیعی است و هیچ ضرری به نظام اجتماعی نمی‌زند، خصوصا در جامعه‌ای که ادعای آزادی اندیشه و عقیده دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.