Skip to main content
فهرست مقالات

سیاست و آینده جنبش زنان

مصاحبه شونده:

(6 صفحه - از 63 تا 68)

کلید واژه های ماشینی : زنان، سیاسی، دولت، دموکراسی، غرب، جامعه مدنی بر اساس دموکراسی، مبارزه، سنتز، اساس دموکراسی و برابری زنان، کیان

خانم آزاده کیان در این گفت‌وگو به بیان رابطه میان دولت و تشکل‌های زنان پرداخته و معتقد است، سازمان‌های غیر دولتی که در مسائل زنان فعال‌اند، باید مستقل از احزاب سیاسی برای تحقق حقوق برابر و رسیدن به یک حکومت دموکراتیک مبارزه کنند. وی دموکراتیک نبودن دولت، سنت، قانون اساسی، غرب‌ستیز بودن دولت‌مردان و همراه نبودن توده مردم در مبارزه برای برابری و دموکراسی را از موانع رسیدن به جامعه مدنی بر اساس دموکراسی و برابری زنان و مردان دانسته و معتقد است مبارزه برای حقوق برابر زنان با مبارزه برای دموکراسی همگام و همسو هستند.

خلاصه ماشینی:

"زنان، ش 125، مهر 84 چکیده: خانم آزاده کیان در این گفت‌وگو به بیان رابطه میان دولت و تشکل‌های زنان پرداخته و معتقد است، سازمان‌های غیر دولتی که در مسائل زنان فعال‌اند، باید مستقل از احزاب سیاسی برای تحقق حقوق برابر و رسیدن به یک حکومت دموکراتیک مبارزه کنند. اشاره رویکرد خانم آزاده کیان در این گفت‌وگو اجمالا از شاخصه‌های زیر برخوردار است: الف ـ دین‌گریزی با گرایش لائیک ب ـ دموکراسی‌خواهی مطلق و جامعه مدنی بر پایه آن ج ـ جداسازی دولت و ملت و تشویق زنان بر مبارزه با قانون اساسی و حکومت، جهت رسیدن به حکومت دموکراتیک و حقوق برابر. 3. خانم کیان ضمن آنکه از روشن‌فکران غرب‌گرا به عنوان «روشن‌فکران لائیک» یاد کرده، در حمایت از ارزش‌های مدرنیته غربی، غرب‌ستیزی مردم ایران را صرفا الزامات حکومتی و سیاسی تلقی می‌کند و تصریح کرده است: «غرب‌ستیزی، گفتمان سیاسی برخی از دولت‌مردان است، نه مردم ایران، کما اینکه در انقلاب ایران یک نفر غربی کشته نشد،... 4. خانم کیان هیچ تفاوتی بین جمهوری اسلامی و حکومت‌های پیشین ایران نگذاشته و وانمود کرده است که در تاریخ معاصر مردم ایران همیشه تحت سلطه، ناراضی و جدای از حکومت بوده‌اند و تصریح کرده است: «وقتی به تاریخ معاصر نگاه می‌کنیم، واقعا برهه‌های کوتاهی از تاریخ ما بوده که جامعه به دولت پشت نکرده است، یعنی به دولت‌مردش پشت نکرده و گفته بیا با هم یک کاری بکنیم، ما با تو هستیم، من فکر می‌کنم مصداق آن در دوران معاصر پس از عصر مشروطیت که خیلی طول نکشید و دوران مصدق و دوره خاتمی باشد اولین دوره ریاست جمهوری خاتمی دوره‌ای بود که جامعه با دولت آشتی کرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.