Skip to main content
فهرست مقالات

مراتب خلقت از دیدگاه آیات و روایات

نویسنده:

(4 صفحه - از 78 تا 81)

کلید واژه های ماشینی : روایات، خلقت از دیدگاه آیات، خلق، نور وجود پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم، اولین مخلوق، دیدگاه آیات و روایات، آب، نور، آیات و روایات، آفرینش اولین مخلوق

نویسنده در این مقاله آیات و روایات مربوط به خلقت عالم به خصوص آفرینش اولین مخلوق را، مورد تحلیل قرار داده و دیدگاه برخی فلاسفه و متکلمان را بررسی نموده است.

خلاصه ماشینی:

"از بررسی روایات و اقوال حکما و شارحان در مورد احادیث اولین مخلوق، می‌توان به این جمع‌بندی رسید که در عالم تکوین، دو عالم وجود دارد: عالم انوار و عالم اجسام، در عالم انوار و ارواح، اولین مخلوق خداوند متعال، نور وجود پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم است، که از حیثیات مختلف دارای عناوین مختلفی چون عقل، روح، نور و قلم است. ج) برای فهمیدن این‌که اولین مخلوق چیست، باید به سراغ روایاتی برویم که به صراحت می‌گویند؛ خدا بود و هیچ چیز نبود و سپس اول چیزی که آفرید چیست؟ در این رویکرد که نویسنده از آن غفلت کرده، علاوه بر این‌که به نور پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم ، مشیت و ابداع برمی‌خوریم، از جمله به روایات متعددی دست می‌یابیم که آب را به صراحت اولین مخلوق دانسته‌اند: روایت (5) را که نویسنده آورده است دو کلمه قبلش را نیاورده که فرمود: «وکان خالقا ولا مخلوق فاول شی‌ء...."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.