Skip to main content
فهرست مقالات

نسخ تبصره4 ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها مصوب 1367 با تصویب ماده 101 اصلاحی قانون شهرداری مصوب 1390 مقاله

نویسنده:

(‎29 صفحه - از 209 تا 237 )

چکیده:

تملک اراضی و املاک مردم از سوی نهادهای عمومی می‌بایست مبتنی بر قانون باشد. قانونی که از اعتبار برخوردار بوده و شبههای بر نسخ آن وارد نباشد. در سال 1390 با تصویب قانون اصلاح ماده 101 قانون شهرداری و الزام مالکین به واگذاری رایگان بخشی از اراضی به شهرداری جهت تامین سرانه‌های فضای عمومی شهر در هنگام تقاضای تفکیک و افراز، شبهه نسخ ضمنی تبصره 4 ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها مصوب 1367 راجع به استفاده از مزایای ورود به محدوده توسعه و عمران شهر مطرح گردید و موافقان نسخ با این استدلال که با اخذ سرانه‌های مندرج در تبصره 3 ماده 101 اصلاحی و همچنین به دلیل وجود فلسفه مشترک در وضع این دو مقرره، اعتباری برای اخذ سرانه‌های مندرج در تبصره 4 باقی نمی‌ماند و مخالفان نسخ با استدلال بر اینکه تفاوت در موضوع دو مقرره مانع از پذیرش نسخ تبصره مذکور می‌شود نظرات خود را ایراد نمودند. هدف از این پژوهش بررسی اعتبار تبصره 4 می‌باشد، اعتباری که در صورت مخدوش بودن آن، تملک رایگان اراضی و املاک را با چالش روبرو می‌نماید. به نظر می‌رسد با وجود اشتراکات زیاد در مقرره‌های مارالذکر از جمله اشتراک در فلسفه وضع، مبانی، اهداف، موضوع، حکم، نحوه کارکرد ماده 101 اصلاحی در مواجهه با متقاضیان تفکیک و افراز اراضی واقع در حریم شهر و سایر دلایل، تبصره 4 با تصویب ماده 101 اصلاحی نسخ گردیده و فاقد اعتبار قانونی است.

کلیدواژه ها:

حریم شهر ، ورود به محدوده توسعه و عمران ، تفکیک و افراز ، سرانه فضای عمومی و خدماتی


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.