Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی ملاحظات اقتصادی استراتژی امنیتی آمریکا در خلیج فارس

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 637 تا 666)

کلیدواژه ها :

نفت ،آمریکا ،خلیج‌فارس ،درآمدهای نفتی ،هژمونی ،دلار ،رئالیسم اقتصادی ،مداخله‌گرایی

کلید واژه های ماشینی : آمریکا، خلیج‌فارس، اقتصادی، نفت، استراتژی، ملاحظات اقتصادی استراتژی امنیتی، منطقه، امنیت، هژمونی، سیاسی

استراتژی امنیتی مبتنی بر حضور،نفوذ و مداخله‌گرایی ایالات متحده در منطقه‌ خلیج‌فارس که قدمتی چند دهه‌ای دارد،از مناظر مختلف مورد تحلیل قرار گرفته است. این استراتژی به طور طبیعی تحت تأثیر ملاحظه خاصی نبوده و ملاحظات متعددی‌ به آن جهت داده‌اند؛اما به نظر می‌رسد که نقش ملاحظات اقتصادی تعیین کننده‌تر بوده است.امنیت جریان انرژی،جذب درآمدهای نفتی و حفاظت از هژمونی دلار، عمده‌ترین ملاحظات اقتصادی استراتژی مذکور را تشکیل می‌دهند.ملاحظات‌ اقتصادی آمریکا در منطقه خلیج‌فاسر تابع مستقیم استراتژی کلی این کشور در عرصه‌ بین المللی است.براساس این استراتژی،ایالات متحده از جراین آزاد و منظم اقتصاد بین الملل حمایت می‌کند.چنین رویکردی ریشه در این واقعیت دارد که با توجه به‌ توانمندی‌ها و قابلیت‌هیا برتری که آمریکا در عرصه بین الملل دارد،بیشترین‌ فرصت‌های بهره‌برداری نصیب این کشور خواهد شد و هژمونی آن در عرصه جهانی‌ پشتوانه قوی‌تری به دست خواهد آورد.

خلاصه ماشینی:

"اقتصادی آمریکا در منطقه خلیج‌فاسر تابع مستقیم استراتژی کلی این کشور در عرصه‌ کشورهای منطقه بسیادر ناعادلانه‌تر از آن است که بخواهیم حضور و دخالت‌های این کشور در برآنند که عملکرد آمریکا و خلیج‌فارس تابع تلاش این کشور برای حفظ موقعیت ابرقدرتیخود در عرصه بین الملل است. بود که قدرت نظامی بر تأمین ثروت کافی استوار است که این امر به نوبه خود فراهم کننده بستر مناسبی برای توسعه حضور آمریکا در منطقه بوده است. آمریکا با کشورهای جنوب خلیج‌فارس بود که در عمل به تقویت حضور و نفوذ این کشور در علایق اقتصادی در گسترش استراتژی مداخله‌گرایانه آمریکا در منطقه بسیار تعیین کننده است. اقتصادی گسترش حضور و مداخله‌گرایی آمریکا در منطقه خلیج‌فارس را به ترتیب مورد اصلی تدوین کنندگان استراتژی ایالات متده در این منطقه بوده است. برخی از این منتقدان،برآنند که دولت آمریکا نباید در تأمین نفت خود به چند اهمیت نفت خلیج‌فارس،از چند دهه پیش برای دولتمردان آمریکا آشکار گدیده است. ایران ینز به شدت تحت تأثیر منافع نفتی این کشور در منطقه است. مناطق جهان در حوزه تسلیحات نظامی است و آمریکا نیز از نظر میزان صادرات جنگ‌افزار به‌ بزرگترین صادر کننده تسلیحات به منطقه خلیج‌فارس است و این فرایند نقش مهمی در مرجعیت بین المللی واحد دلار آمریکا،امکانات فراوانی در اختیار اقتصاد این کشور قرار در مورد جایگاه دلار در عرصه اقتصاد بین الملل،به این نکته بسنده می‌کنیم که طبق‌ متحده در منطقه خلیج‌فارس تحت تأثیر استلزامات رئالیستی استراتژی اقتصادی این کشور در رضایت در فرایند هژمونی آمریکا کمرنگ شود و سیاست این کشور در منطقه وجهه‌ای‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.