Skip to main content
فهرست مقالات

ناحیه گرایی سیاسی در ایران: مطالعه موردی بلوچستان

نویسنده:

ISC (34 صفحه - از 89 تا 122)

کلیدواژه ها :

ایران ،ناحیه ،بلوچستان ،ناحیه‌گرایی سیاسی

کلید واژه های ماشینی : بلوچ، سیاسی، بلوچستان، استان سیستان و بلوچستان، ایران، ناحیه گرایی سیاسی در ایران، هویت، هویت ملی، استان، دولت

ناحیه،گستره جغرافیایی می‌باشد که به واسطه برخی عوامل زیستی و جغرافیایی‌ دارای وسعت،کارکردی و شخصیتی است که آن را از نواحی پیرامونی متمایز می‌سازد. همه دولت‌ها به نوعی ناهمگون بوده و از نواحی فرهنگی مختلفی تشکل یافته‌اند. حکومت در مقام کارگزار دولت بر آن بوده که با تأکید بر مشترکات عینی و ذهنی‌ نواحی مختلف،هویت ملی را ساخته و تقویت نماید.ایران نیز کشور ناهمگونی است‌ که فرهنگ و هویت ملی آن برآیند روند پیچیده تارخی می‌باشد و نواحی آن ضمن‌ اشتراک در فرهنگ و هویت ملی،شناسه‌های فرهنگی ناحیه خود را نیز پاس داشته‌اند. وجود چنین زمینه‌هایی،امنیت ملی و ناحیه‌ای کشور را آسیب‌پذیر می‌سازد.بلوچستان‌ نیز به واسطه تمایز مذهبی و فاصله جغرافیایی نسبت به مرکز،یکی از این نواحی‌ می‌باشد.بر این اساس،چنانچه بلوچستان در فرآیند مشارکت و توسعه ملی داخل‌ گردد و امور مذهبی به مردم آن واگذار گردد،از ناآرامی‌های این ناحیه فرهنگی کاسته‌ خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

">ناحیه‌گرایی سیاسی در ایران: مطالعه موردی بلوچستان مراد کاویانی‌راد* چکیده ناحیه،گستره جغرافیایی می‌باشد که به واسطه برخی عوامل زیستی و جغرافیایی‌ دارای وسعت،کارکردی و شخصیتی است که آن را از نواحی پیرامونی متمایز می‌سازد. هارتشورن همانند گاتمن،نیروهای گراینده به مرکز را سبب پیدایش کشورها و علت‌ وجودی آنها دانسته و بر این باور است که نیروهای گراینده به مرکز که مورد تأیید جغرافی‌دانان سیاسی قرار دارند،مشخصات مادی موجودیت سرزمینی حکومت‌اند؛با این‌ تفاوت که گاتمن نیروی گراینده به مرکز و علت وجودی کشورها را عامل«آیکونوگرافیک»یا نمادنگاری و معنویت می‌داند. با توجه به مقوله ناحیه‌گرایی،آنچه ما در ایران در طول سده کنونی(خورشیدی)با آن‌ رویاروی بوده‌ایم،وجود نواحی و مطالبات ناحیه‌ای ناهمسان در حوزه زبان،مذهب و اقتصاد بوده که در نقش نیروهای واگرا عمل کرده و برآورده‌نشدن آنها به واسطه ناتوانی حکومت، ضعف در مبانی برنامه‌ریزی تمرکزگرا و نوع نگرش حکومت مرکزی،ابعادی سیاسی یافته‌اند. بر اساس آمار منتشر شده مؤسسه‌ مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در سال 1384،استان‌های کردستان و سیستان و بلوچستان، در ابعاد مختلف سطح برخورداری،در میان 28 استان کشور،در بیشتر موارد،در رتبه‌های 25 به بالا قرار دارند33و این در حالی است که برابری فرصت‌ها زمینه و انگیزه ارتقا را فراهم‌ آورده و تحرک اجتماعی را به دنبال خواهد داشت‌34. (به تصویر صفحه مراجعه شود)استان سیستان و بلوچستان مولوی عبدالحمید ملازهی امام جمعه اهل سنت زاهدان بر این باور است که یکی از دلایل‌ گریز جوانان بلوچ از سربازی،تبلیغات مذهبی در هنگام خدمت سربازی است‌45. از دیدگاه نمادنگاری گاتمن نیز ساختار نظام اجتماعی مبتنی بر قبیله،پایین‌بودن سطح آگاهی‌ها و ضعف ارتباطات، ناهمسانی‌های فرهنگی به ویژه در بعد مذهبی با اکثریت غالب و نقش مولوی‌ها و گروههای‌ بنیادگرای مذهبی،در تشدید وضعیت مذکور بسیار مؤثر بوده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.