Skip to main content
فهرست مقالات

نوشدارو در آثار دو حماسه سرای بزرگ جهان، فردوسی و هومر

نویسنده:

(2 صفحه - از 18 تا 19)

کلیدواژه ها :

شاهنامه ،نوشدارو ،نوشداروی فرونشاننده‌ی درد و کینه ،باده‌ی پرامنوس ،نوشداروی آرام‌بخش دل‌ها

کلید واژه های ماشینی : دارو، نوشدارو، حماسه‌ی، حماسه‌ی بزرگ ایران و یونان، درمان، فردوسی و هومر، نوشداروی آرام‌بخش دل‌ها، داروی آرام‌بخش دل‌ها، رستم، ایلیاد

خانم تبریزی در این مقاله به بررسی و مقایسه‌ی نوش‌داروی ایرانی و یونانی پرداخته و خاصیت‌ درمان‌بخشی آن را در حماسه‌ی بزرگ ایران و یونان بیان نموده است.

خلاصه ماشینی:

"1 زمانی نیز رستم بعد از جنگ با اسفندیار خسته و مجروح به نزد پدر می‌آید؛زال، سیمرغ را با آتش زدن پر او حاضر می‌کند و سیمرغ نوشدارو و یا مرهمی بر روی‌ زخم‌های رستم و رخش می‌نهد. 3 «ماکائون»نیز برای درمان زخم«منلاس»-که‌ تبر دل‌آزاری آن را ایجاد کرده بود-از همین‌ دارو استفاده می‌کند. هر دو بهبود را سرعت‌ می‌بخشند و هر دو نیز توسط موجودات‌ ما بعد الطبیعی به آدمیان داده شده است. زمانی که‌ رستم زاده می‌شود،سیمرغ با دارویی رودابه‌ را بی‌هوش می‌کند و پهلوی او را می‌درد؛ (به تصویر صفحه مراجعه شود) بزرگ جهان،فردوسی و هومر رستم را بیرون می‌آورد و سپس با مرهمی‌ زخم او را بهبود می‌بخشد. اما نوشداروهای دیگری نیز در حماسه‌های هومر وجود دارد که تنها خاصیت درمان‌بخشی ندارد؛از جمله: *نوشدارویی که درد و کینه را فرو می‌نشاند؛ در کتاب اودیسه‌ی هومر به داروی‌ شگفتی برمی‌خوریم که درد و کینه را فرومی‌نشاند و همه‌ی غم‌ها را از یاد می‌برد و هر کس از آن آمیخته بیاشامد، نمی‌گذارد که در همه‌ی روز اشک از دیدگانش روان گردد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.