Skip to main content
فهرست مقالات

خروش شاخ گوزن (تصویرسازی های فردوسی در رستم و اشکبوس)

نویسنده:

(2 صفحه - از 24 تا 25)

کلیدواژه ها :

حماسه ،اشکبوس ،سوفار ،نبرد ،شاخ گوزن ،تصویرسازی ،رستم‌

کلید واژه های ماشینی : تصویرسازی‌های فردوسی در رستم ، داستان رستم و اشکبوس ، رستم و اشکبوس ، خروش شاخ گوزن تصویرسازی‌های فردوسی ، خروش شاخ گوزن ، گوزن تصویرسازی‌های فردوسی در رستم ، تصویر ، تیر ، شاه ، پهنای گوش ز شاخ گوزنان

یکی از تجلی‌گاه‌های زنده‌ی حماسی در شاهنامه،داستان رستم و اشکبوس است‌ که در ادبیات سال دوم متوسطه آمده است.تاکنون از منظرهای مختلفی به این درس پرداخته‌ شده است.نویسنده در این‌جا می‌کوشد به اختصار تصویرسازی‌های فردوسی را نشان دهد چنان‌که مخاطب صحنه‌ی رزمگاه را در ذهن خود تصویر کند.

خلاصه ماشینی:

"چهار شاعر توانای تاریخی ادب فارسی است‌ و برجسته و جوشیده از ذهن توانای این شاعر شامخ این شاعر بزرگوار و دنیای ادب فارسی‌ اشکبوس است که فردوسی در خلق این‌ داستان با این بیت آغاز می‌شود:دلیری کجا نام او اشکبوس‌ گذر کرد بر مهره‌ی پشت اوی‌ فارسی است که از رساله‌ی خود با نام‌ چکیده:یکی از تجلی‌گاه‌های زنده‌ی حماسی در شاهنامه،داستان رستم و اشکبوس است‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) (انتهای تیر)به موازات پهنای گوش وی‌ رستم در کشیدن کمان است. سرانگشت رستم را لمس می‌کند و در این‌ رستم گذشته و از پهنای گوش عبور کرده‌ تیر می‌رساند)در این زمان است که رستم تیر را رها می‌کند و سینه‌ی اشکبوس را هدف‌ از این ابیات مستلزم رعابت چند نکته است: رستم است که شم زبانی و قواعد دستور این نکته است. از برابر چیزی است. تیر از مهره‌ی پشت اشکبوس بگذرد،پس‌ شاهنامه است که چون دریایی پر از صدف،"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.