Skip to main content
فهرست مقالات

نیما یوشیج و شعر معاصر

نویسنده:

کلیدواژه ها :

محتوا ،شعر معاصر نیما یوشیج ،فرم

کلید واژه های ماشینی : نیما یوشیج ، شعر ، نیما یوشیج و شعر معاصر ، شعر معاصر ، شاعر ، اشعار نیما یوشیج ، شعر معاصر نیما یوشیج ، شعر نو پیش‌از نیما یوشیج ، فارسی ، قافیه

بیش از پنجاه سال است که مباحث شعر معاصر در جامعه‌ی ایرانی مطرح است‌ و نیما یوشیج در مرکز این مباحث قرار داشته است.در این مقاله به پیشینه‌ی شعر معاصر و تغییراتی که نیما در فرم شعر ایجاد کرده و نیز به تغییر نگرش درونی و محتوایی شعر معاصر پرداخته شده است.

خلاصه ماشینی:

"شعر معاصر نیما یوشیج،فرم، نکته‌ی قابل تأمل این است که بزرگان شعر بیش از پنجاه سال است که مباحث شعر معاصر در جامعه‌ی ایرانی مطرح است‌ و نیما یوشیج در مرکز این مباحث قرار داشته است. در این مقاله به پیشینه‌ی شعر معاصر و تغییراتی که نیما در فرم شعر ایجاد کرده و نیز به تغییر نگرش درونی و محتوایی شعر معاصر پرداخته شده است. که ز شیران،سگ این راه گذر ممتاز است ظرفیت‌های صوری و معنایی شعر است. می‌رسیم و آن،این‌که اگر برای شعر فارسی‌ نهصد سال آن عبارت است از شعر فرد برای‌ شعر غنایی و لیریک است. خورشیدی سروده است:ظلمی که انگلیس در این آب و خاک کرد خورشیدی سروده است:ظلمی که انگلیس در این آب و خاک کرد روشنفکران هم‌عصرش نشانگر این است که‌ نیما درباره‌ی محمد تقی بهار در جایی نوشته‌ چشم این زندگی است و آن را روشن‌تر نیما با شعر چه کرده است؟فریدون‌ لاهوتی کردند این بود که شعر را از برج عاج‌ در شعر سنتی بدان دچار شده بود و نیز استفاده‌ در این‌جا دو بند اول دو شعر نیما را برای‌ اهمیت است که قافیه در شعر معاصر می‌تواند نیما معتقد است که شعر هر جا کمال‌ جالب این است که نظریه‌پردازان ادبی در شاملو در جایی درباره‌ی نیما گفته است: دست دهیم،شاید ساده‌ترین این است که‌ شعر مرده است. گفته است:«من دو چیز از نیما آموختم ولی‌ محتوایی،تلاش شاعر در این است که‌ نمونه پایان‌بندی این دو شعر نیما را مرور نیما به ویژه شعر را از یک‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.