Skip to main content
فهرست مقالات

نماد و مرز آن با استعاره (نماد و استعاره در کتاب زبان و ادبیات فارسی (1 و 2) پیش دانشگاهی)

نویسنده:

کلیدواژه ها :

استعاره ،نمادهای عمومی ،نمادهای خصوصی ،قرینه‌ی صارفه ،ملائمات مشبه ،ملائمات مشبه‌به‌

کلید واژه های ماشینی : نماد، استعاره، کتاب زبان و ادبیات فارسی، مشبه، استعاره در کتاب زبان، پیش‌دانشگاهی، سمبل‌های، زبان و ادبیات فارسی بررسی، کتاب‌های درسی زبان و ادبیات، نماد و استعاره

نویسنده با استقرائی در این کتاب درسی،نماد(سمبل)ها و مرز آن‌ها را با استعاره مشخص کرده است و نتیجه گرفته که می‌توان به همین ترتیب مواد مشابه را در سایر کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی بررسی کرد. خصوصی یا شخصی قرار دارد.

خلاصه ماشینی:

"استعاره مشخص کرده است و نتیجه گرفته که می‌توان به همین ترتیب مواد مشابه را در سایر کتاب‌های درسی زبان و ادبیات فارسی بررسی کرد. کنیم،باید«نی»را«استعاره‌ی مطلقه»در نظر بگیریم،اما با توجه به این نکته‌ی باریک که‌ تصور معنای ظاهری ممکن نیست و در نماد امکان تصور معنای واقعی بیانگر این است‌ که این موارد نیز نماد هستند. تصور معنای واقعی با توجه به قرینه‌ی صارفه‌ اکنون به ابیات زیر توجه کنید:در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود هستند و نیز توجه به ملائمات و مشبه‌به در هستند اما به دلیل امکان تصور معنای‌ این‌که گلستان در معنای ظاهری خود نیز چون‌ با توجه به واژه‌ی«گل»در بیت زیر:به خون خود آغشته و رفته‌اند از ملائمات مشبه‌به هستند و می‌توان گفت‌ اما تصور معنای واقعی نیز به دلیل عدم وجود اکنون به بیت زیر توجه کنید:گفت:«مستی زان سبب افتان و خیزان می‌روی» در معنای ظاهری خود فهمیده شوند و هم به‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.