Skip to main content
فهرست مقالات

تهمینه و دزدیده شدن اسب رستم

نویسنده:

کلیدواژه ها :

رستم ،تهمینه ،اسب رستم ،سمنگان ،پری‌

کلید واژه های ماشینی : رستم ، تهمینه ، اسب رستم ، دزدیده‌شدن رخش رستم ، نقشه‌های پنهانی تهمینه ، تهمینه و دزدیده‌شدن اسب رستم ، داستان ، ایران و توران ، داستان رستم و سهراب ، فردوسی

در این مقاله سعی شده است دزدیده‌شدن رخش رستم و پیدا شدن آن،از نقشه‌های پنهانی تهمینه دانسته شود که بهانه‌ای برای دست‌یابی وی به همسری‌ قهرمان(رستم)بوده است. بعد در صدد از بین بردن و بر هم زدن نظام‌ سیاسی و اجتماعی ایران و توران برآید. بنابراین شالوده‌ی اصلی داستان در سفر اجباری رستم به سمنگان و جستن اسب‌ خویش پی‌ریزی می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله سعی شده است دزدیده‌شدن رخش رستم و پیدا شدن آن،از قهرمان(رستم)بوده است. این پرده،شرح گم‌شدن اسب رستم و سمنگان و پیدا کردن اسب خویش می‌شود. این داستان در شهر سمنگان روی‌ گم‌شدن(دزدیده‌شدن)اسب رستم است. این بهانه رستم را به سمنگان بکشانند!غمی گشت چون بارگی را نیافت‌ سیاسی و نظامی برای رفتن رستم به این شهر نگارنده مدعی است با توجه به این دلایل‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) شهر آورده شده است:کنون تا سمنگان نشان پی است‌ ابیات بعد به این پرسش جواب می‌دهد: این‌که شاه از این ماجرا باخبر شود. کشانده است ولی این موضوع را ابدا به روی‌ بیت تهمینه خود را لو می‌دهد:سدیگر که اسبت به جای آورم‌ این اطمینان به پیدا کردن اسب رستم- این‌که تهمینه درباره‌ی پیدا کردن اسب اقدامی‌ می‌دهد که رخش پیدا شده است! سخن،گفته شود:این عمل تهمینه چه‌ دیگری است که ارتباط این ویژگی پریان را با"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.