Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه ی طوطی و بازرگان مولوی و عطار

نویسنده:

(3 صفحه - از 7 تا 9)

کلیدواژه ها :

حکایت طوطی و بازرگان ،اسرارنامه‌ی عطار ،مثنوی مولوی ،بررسی تطبیقی ،نتیجه‌گیری

کلید واژه های ماشینی : مقایسه‌ی طوطی و بازرگان مولوی ، طوطی ، عطار ، بازرگان مولوی و عطار ، مولوی ، حکایت ، حکایت طوطی و بازرگان ، حکایت مولوی ، مثنوی مولوی ، داستان از مولوی

نویسنده در مقایسه‌ی تطبیقی این داستان از مولوی و عطار،ویژگی‌های هرکدام را بیان می‌کند و به نقاط قوت هریک اشاره می‌نماید.نویسنده کوشیده است از زاویه‌ی‌ فکری،زبانی و هنری دو حکایت را مقایسه نماید.تلخیصی از مقاله‌ی رسیده به هیئت‌ تحریریه را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"نویسنده در مقایسه‌ی تطبیقی این داستان از مولوی و عطار،ویژگی‌های هرکدام را حکایت طوطی و بازرگان در می‌کند بیت قبل از این حکایت چنین است: همین حکایت در مثنوی مولوی(دفتر اولین نتیجه‌ای که مولوی از حکایت گرفته،این است که اشتهار مایه بدبختی‌ است،اما مولوی به این اکتفا نکرده است. مولوی در چند جای این حکایت که‌ شگردهای مولوی است که یک مفهوم را با 1-مولوی حکایت را در 74 بیت سروده‌ درحالی‌که عطار حکایت را در اما در حکایت عطار این نقش به حکیم داده شده است و چون‌ گزینش عطار از مولوی بهتر است. دیگران پند می‌داده است!و این پیامش‌ 3-در حکایت مولوی فقط یک طوطی‌ 4-در حکایت مولوی بازرگان خود، طوطی خود شروع به پند دادن می‌کند و حکیم‌ بیش‌تری نسبت به حکایت عطار وجود دارد. 7-مولوی از حکایت نتایج بیش‌تری‌ همان نتیجه را می‌گیرد که قبل از بیان حکایت‌ مولوی و هم عطار چین را رمز این دنیا و هند"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.