Skip to main content
فهرست مقالات

(شرح عبارتی از خواجه عبدالله انصاری) عذر خواجه عبدالله

نویسنده:

(2 صفحه - از 38 تا 39)

کلیدواژه ها :

آزادی ،توبه ،خواجه عبد الله ،عمر کاستن ،عذر نخواستن ،ادبیات فارسی(2) ،پند ،پیرشدن

کلید واژه های ماشینی : شرح عبارتی از خواجه عبد ، خواجه عبد الله ، عذر خواجه عبد ، خواجه عبد ، شرح عبارتی از خواجه عبدالله ، انصاری عذر خواجه عبد ، توبه ، خواجه عبدالله انصاری ، عبد الله انصاری ، عذر خواجه عبدالله

در کتاب ادبیات فارسی سال دوم،درس اول،در شرح عبارت«الهی،عبد الله‌ عمر بکاست اما عذر نخواست»،از خواجه عبد الله انصاری«عذر نخواست»را برخی‌ از شارحان متن،«توبه نکرد»معنی کرده‌اند.نویسنده در این مقاله می‌کوشد ضمن ردیابی موضوع،به معنی دقیق آن اشاره کند.

خلاصه ماشینی:

"شرح عبارتی از خواجه عبد الله انصاری‌ عذر خواجه عبد الله 1-باید توجه کرد که بعد این سطر از مناجات خواجه عبد الله در عبارتی دیگر از وی،آمده است که درآن،خواجه عبد الله از خداوند عبد الله از خداوند عذر خواسته است و توبه کرده است. این صورت گزارده شود که:خواجه عبد الله،«از بندگی تو(ای‌ (-عبد الله)است. خداوند)عذر نخواسته است. عمر بکاست اما عذر نخواست»،از خواجه عبد الله انصاری«عذر نخواست»را برخی‌ خرمشاهی،در توضیح عبارت«بنده‌ی پیر آزاد کردن»می‌نویسد: آزاد کردن برده)فضلی بزرگ است و ثوابی بسیار... باشد)روا بود وی را آزاد کردن و صدقه دادن چون بر جهت معروف‌ 065)حافظ در جای دیگری نیز به ثواب و استحباب بنده آزاد کردن‌ ببرد اجر دو صد بنده که آزاد کند. آزاد کنند بنده‌ی پیر خداوندگار عشق و عرفان،مولوی نیز می‌گوید:غلام،پیر شود خواجه‌اش کند آزاد سرخسی که می‌گوید:«الهی،پادشاهان را چون بنده‌ای پیر شود خواجه عبد الله در عبارت«الهی،عبد الله عمر بکاست اما عذر"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.