Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به ارایه ی مراعات نظیر

نویسنده:

(3 صفحه - از 62 تا 64)

کلیدواژه ها :

مراعات نظیر ،آرایه‌ی معنوی ،ارزش هنری این آرایه ،جفت‌های‌ گردان ،واژه‌های متناسب

کلید واژه های ماشینی : آرایه ، ادبی ، تناسب ، شقایق ، صائب ، شعر ، تناسبات بیش‌تری میان واژه‌ی شعرش ، هنری ، حافظ ، شاعر

تعاریفی که در باره‌ی مراعات نظیر در منابع بلاغی ارائه شده نیازمند بازنگری‌ و تحقیق بیش‌تری است.ازاین‌رو این مقاله می‌کوشد که آن را بکاود تا دیدگاه‌ صحیح و تازه‌تری از آن پیش روی خوانندگان گران‌مایه بگذارد.

خلاصه ماشینی:

"1-مراعات نظیر وقتی ارزش ادبی پیدا منحصر به آن نشده است بلکه این تشخیص را است که میان کلمات شعر از لحاظ نوع، (به تصویر صفحه مراجعه شود) که در اشعار صائب سازنده‌ی مراعات نظیر نباید از نظر دور داشت که اگر مراعات نظیر از نوع حافظانه باشد ارزش هنری پیدا که این آرایه با آرایه‌های دیگر اشعار حافظ باهم تناسب و مراعات نظیر ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر ایهام هم دارند)یا رب این آتش که بر جان من است‌ شاعر آرایه‌ی مراعات نظیر را با آرایه‌های‌ در این‌جا باید افزود که مراعات نظیر و باشد،لطف شعر بیش‌تر است و نیز هرچه‌ مراعات نظیر آن‌ها بیش می‌شود. در این آرایه باید توجه داشت که شاعر از کلمه‌ها مراعات نظیر ادبی به وجود نمی‌آید. جنبه‌ی هنری و ادبی داشته باشد. این آرایه همیشه در قالب یک کلام ادبی شکل‌ می‌شود و ارزش هنری آن در این است که‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.