Skip to main content
فهرست مقالات

ای حیات عاشقان در مردگی

نویسنده:

(4 صفحه - از 38 تا 41)

کلیدواژه ها :

مثنوی ،فنا ،بقا ،مولوی ،سالک ،طوطی ،جان هدی‌

کلید واژه های ماشینی : قصه‌ی بازرگان و طوطی مولانا ، فنا ، طوطی ، مولانا ، قصه ، مثنوی ، حیات عاشقان در مردگی ، سالک ، حق ، خدا

در گزیده‌ای از این مقاله،مؤلف کوشیده است،موضوع فنای از خود و بقای به‌ حق را،با توجه به قصه‌ی بازرگان و طوطی مولانا،بازکاوی نماید.

خلاصه ماشینی:

"در گزیده‌ای از این مقاله،مؤلف کوشیده است،موضوع فنای از خود و بقای به‌ اما این فنا در اصل همان بقای معشوق(خدا) است و با مرگ اضطراری و مرقوم تفاوت دارد. موضوع بازکاوی این مقاله است. مرده شو چون من که تا یابی خلاص جان کلام مولانا در همین ابیات نهفته‌ عاشقان در مردن دیدن و مرگ از خود را سخنان و اندیشه‌های او در این قصه است. »1کمال عاشق آن است که از همه‌ی‌ نیازهای مادی و این جهانی آزاد شود و از سر تعین و تقید،قیام به عبادت و انقیاد است. فانی می‌شود و از صفات خود به کلی پاک و روزنامه‌ی خبر چاپ شده است. نماد جان پاک و مجرد سالک است. باشد و با رعایت این تناسب روح را به‌ طوطی مولانا در این قصه از مرگ یکی‌ می‌کشد و خود را به مردن می‌زند تا حیاتی‌ این مردن طوطی و ترک‌ احساس نیاز سالک در برابر پیر و مراد خود نهایت عشق آن است که عاشق از همه‌ی‌ نیازهای این جهانی آزاد شود و اراده‌اش در شیر که نماد حق است ابتدا از گرگ‌ می‌شود و با این کار برای خود در برابر حق، عمل گرگ:«گفت:چون دید منت از خود نبرد اساس کلام مولانا در این ابیات آن است‌ مردن عشاق خود یک نوع نیست‌ پروردگار است که هر دم عاشق را می‌کشد و باز جان می‌دهد که رهایی از این زندگی به‌ و نان و انگور است که دیگر هیچ‌یک به‌ ماسوی الله،به این معنی نیست که عاشق حق‌ شمس الدین محمد لاهیجی در شرح این‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.