Skip to main content
فهرست مقالات

گل یا گل (تأملی در خوانش یک واژه در درس منصور حلاج)

نویسنده:

(1 صفحه - از 57 تا 57)

کلیدواژه ها :

گل ،منصور حلاج ،دسته ،سنگ

کلید واژه های ماشینی : درس منصور حلاج، واژه در درس منصور، تلفظ گل ترجیح، ادبیات فارسی عمومی، زبان و ادبیات فارسی، شبلی، تأملی در خوانش، قوس زندگی منصور حلاج، پیش‌دانشگاهی، شهادت منصور حلاج

نویسنده با استناد به متون کهن،تلفظ گل را، در درس منصور حلاج(زبان و ادبیات فارسی‌ عمومی،پیش‌دانشگاهی)بر تلفظ گل ترجیح داده‌ است.

خلاصه ماشینی:

"گل یا گل‌ تأملی در خوانش یک واژه در درس منصور حلاجچکیده نویسنده با استناد به متون کهن،تلفظ گل را، در درس منصور حلاج(زبان و ادبیات فارسی‌ عمومی،پیش‌دانشگاهی)بر تلفظ گل ترجیح داده‌ است. چنان‌که در قصه‌ی حلاج-که‌ این دیگران در زبان انداخته‌اند که یخ از آن‌ می‌بارد؛آن حکایت از کسی خوش آید،که‌ همان حال دارد-حکایت می‌کنند که چون او را برآویختند،فرمان شحنگان شرع بود که بعد از آویختن هر یکی از اهل بغداد سنگیش بزنند. [-آیا ندانستید که جفا از دوست سخت است؟]»(خمی از شراب،صص‌ 511 و 611) خاورشناس معروف فرانسوی،لوئی‌ ماسینیون،نیز این‌گونه گفته است: «هنگامی که منصور حلاج محاکمه می‌شد، شبلی نیمی از عقاید او را انکار کرد؛ولی در روز شهادت و مثله شدن حلاج با دلی پریشان و جگری سوخته به دیدارش شتافت و در میان آن‌ گروه که حلاج را سنگ باران می‌کردند درآد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.