Skip to main content
فهرست مقالات

صعود و سقوط سبک هندی

نویسنده:

(2 صفحه - از 24 تا 25)

کلیدواژه ها :

مکتب وقوع ،سبک هندی(اصفهانی) ،صفویه نازک‌خیالی ،مضمون‌یابی ،فغانی

کلید واژه های ماشینی : سقوط سبک هندی، شعر، سبک هندی، مضامین، واژگان جدید و غیر متعارف، صعود و سقوط سبک، غزلیات سبک هندی مضمون‌های، نازک‌خیالی، مکتب، دیوان صائب

سبک هندی را عده‌ای شاعر روشن‌اندیش و ناراضی از شرایط محیط شاهان به وجود آورند. اساس این سبک ایجاد تحول و تغییر در ساختار شعر حاکم بر کشور بود. مضمون‌یابی،نازک‌خیالی،استخدام واژگان‌ جدید و غیر متعارف.رویکرد به زندگی روزمره و مسائل اجتماعی و...از ویژگی‌های ممتاز این‌ سبک یا مکتب است.اما دیری نپایید که زیاده‌روی‌ در این خصوصیات و ورود ناظمان بی‌مایه و کم‌سواد و دور افتادن از اصل و ریشه‌ی مأنوس و مألوف شعر پارسی یعنی ایران،این مکتب را به‌ ابتذال و سقوط کشاند.در این مقاله تلاش شده‌ است این روند و علل و عوامل این تحولات و تغییرات بررسی شود.

خلاصه ماشینی:

"اساس این سبک ایجاد تحول و تغییر در ساختار سبک یا مکتب است. مألوف شعر پارسی یعنی ایران،این مکتب را به‌ بنیان‌گذاران این سبک از اصفهان‌ این را نداشتند که در عرصه‌ی شعر وارد شعر و غزل کرده است ولی این مهارت‌ دل‌نشین آن‌ها را بر اریکه‌ی شعر فخیم خود اما مولانا این‌چنین زیبا و طبیعی آن را در شعر شعر برخوردی جدی داشتند و دیگر از آن همه‌ داشتند که شعر زبان زیبایی،جمال،پرچم‌ همدانی)که خود از بنیان‌گذاران این سبک‌ شعر و نیز بهتر شدن شرایط زندگی و بالا بردن‌ که دارای نازک‌خیالی‌ها و ترداندیشی‌های‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) مندرج در سبک هندی وجود داشت؛مثلا در مشخصات این سبک دیده می‌شود و حال‌ دیگر،شاعران مشهور این سبک مطلقا به‌ نیز دیده می‌شود که در سبک اصفهانی در غزل‌ در این شعر با همه‌ی زیبایی و جذابیت‌ شده،به غلط و غیر متعارف به کار رفته است. زان سبب شد سبک هندی مبتذل"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.