Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل زبانی و موضوعی مجله ی رشد آموزش زبان از بدو انتشار تا کنون

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (6 صفحه - از 4 تا 9)

کلیدواژه ها :

نویسندگان ،مجله‌ی رشد آموزش زبان ،تحلیل زبانی ،تحلیل موضوعی ،انواع مقالات ،توزیع مهارت‌های زبانی

کلید واژه های ماشینی : موضوعی مجله‌ی رشد آموزش زبان ، زبان ، رشد آموزش زبان ، زبان انگلیسی بیشترین تعداد مقالات ، مقالات ، فرانسه ، تحلیل ، بیشترین تعداد مقالات ، رشد آموزش زبان از بدو ، مجله‌ی تخصصی رشد آموزش زبان

مجلات تخصصی،به عنوان بستر ارائه‌ی اطلاعات و دانش تخصصی در خصوص پژوهش‌ها و پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه‌های‌ گوناگون علمی،از نقش مؤثری در معرفی آخرین یافته‌ها و ارائه‌ی راهکارهای احتمالی و روشن کردن زوایای تخصصی برخوردار هستند.در این راستا،تحلیل مجلات از زوایای گوناگون،علاوه بر روشن نمودن خط سیر و سیاست کلی دست‌اندرکاران مجله،معیار مناسبی برای تعیین میزان انطباق و یا انحراف مجله از اهداف و محورهای خود به شمار می‌رود.پژوهش زبانی و محتوایی می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای مهم در تحلیل و بررسی مجلات تخصصی مورد استفاده قرار گیرد.در مقاله‌ی حاضر،«رشد آموزش زبان»از شماره‌ی یک تا 80 که از شماره‌ی 42 با رتبه‌ی علمی-ترویجی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری به چاپ رسیده است،از دو بعد زبانی و موضوعی مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"این راستا،تحلیل مجلات از زوایای گوناگون،علاوه بر روشن نمودن خط سیر و سیاست کلی دست‌اندرکاران مجله،معیار مناسبی برای تعیین میزان انطباق و یا انحراف مجله از اهداف و محورهای خود به شمار می‌رود. کمترین تعداد مقالات انگلیسی،یک عدد و مربوط به شماره‌های 24 و 25،29،32 و 33 و 53 است. 67 نیز با دو مقاله،بیشترین تعداد مقالات به زبان فرانسه را دارند. 1370،اولین شماره‌ای است که به چاپ دو مقاله به زبان آلمانی پرداخته‌ اما در مجموع نمی‌توان مقالات این گروه را به زبانی خاص ارتباط مقالات مربوط به زبان فرانسه اختصاص دارد. مذکور،سه مقاله‌ی فارسی نیز در خصوص یادگیری زبان اردو به چاپ‌ استفاده شده است که از این قرارند:«ترجمه و نقاش»(یک عنوان)، با توجه به سیاست مجله‌ی رشد آموزش زبان در خصوص ارتقای‌ تعداد مقالات مجله از بدو انشار تا کنون را به خود اختصاص داده‌اند. انتشار مجله،489 مقاله در حوزه‌ی آموزش زبان است. خود به یادگیری زبان خارجی به طور اعم و یا یکی از زبان‌های آلمانی، به مشکلات زبان‌آموزان در خصوص یادگیری برخی نکات دستوری و یا توضیح این نکات برای معلمان،به منظور ارتقای کیفی آموزش‌ موضوعاتی هستند که بخشی از مقالات حوزه‌ی آموزش زبان را به‌ آزمون‌سازی و 18 مقاله نیز در مورد تحلیل خطا به چاپ رسیده است. و نیز برنامه‌ریزی درسی بر یادگیری زبان را مورد بررسی قرار داده‌اند. آموزش زبان که مقالاتی در خصوص آن‌ها در مجله به چاپ‌ مجله‌ی رشد نیز به مطالب این حوزه اختصاص یافته‌اند. از بدون انتشار مجله‌ی رشد آموزش زبان تا شماره‌ی 80،مقالات‌ شعیری بیشترین تعداد مقاله به زبان فرانسه را ارائه داده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.