Skip to main content
فهرست مقالات

سیمای پیامبر در شعر شوقی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (20 صفحه - از 37 تا 56)

کلیدواژه ها :

شفاعت ،جهاد ،معجزه ،پیامبر ،میلاد ،فضایل ،معراج ،شوقی

کلید واژه های ماشینی : پیامبر ، شوقی ، سیمای پیامبر در شعر شوقی ، مدح ، دین ، شفاعت ، مدح پیامبر ، معراج ، اسلام ، قصیده

مدیحه سرایی یکی از فنون اصیل و ریشه دار ادبیات عرب است و از حیث مضمون شاخه های متنوعی دارد که مدح پیامبر یکی از شاخه های آن است. مدح نبوی در عصر حیات آن حضرت پدید آمد و در قرن هفتم با عنوان اصطلاحی بدیعیات استمرار یافت. بدیعیه سرایان غالبا موضوعاتی همچون وصف اخلاق و صفات و فضایل پیامبر، ذکر اماکن نزول وحی، وصف حسب و نسب پیامبر و بیان گوشه هایی از اخبار و سیره آن بزرگوار را مورد توجه قرار داده اند. شوقی که یکی از شاعران بدیعیه سرای معاصر است همچون اسلاف خود در تصویر سیمای پیامبر به موضوعاتی چون میلاد، مناقب و فضایل پیامبر، معجزه و کرامات، معراج، دین و نظام سیاسی- اجتماعی اسلام و جهاد و توسل وشفاعت پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"مضمون شاخه‌های متنوعی دارد که مدح پیامبر یکی از شاخه‌های آن است. شوقی که یکی از شاعران بذیعیه سرای معاصر است همچون اسلاف‌ مشهورترین قصیده‌ای است که توسط شاعر جاهلی کعب بی زهیر(662 م)در مدح پیامبر(ص)سروده شده و«برده»نام گرفته‌ در این فن معمولا شاعران ضمن ستایش صفات و اخلاق و فضایل پیامبر(ص)،از احمد شوقی(1932)یکی دیگر از شاعران مشهور دوره معاصر است که در معرضه با در ستایش پیامبر(ص)و تصویر شخصیت والای او تجلی نموده برعهده این مقاله است. شوقی نیز به تقلید از شاعران پیشین همچون بوصیری در ذکر پاره‌ای از این رخدادها مانند:به لرزه درآمدن عرش‌ شوقی پیامبر را به پاکی می‌ستاید و بر اینم باور است که خاندان نبوت،از طرف‌ و اذا قضیت فلا ارتیاب،کأنما جاء الخصوم من السماء قضاء(همان) قلمرو تحت حمایتش چندان نفوذناپذیر است که حتی قیصرها و پادشاهان را نیز یارای‌ همه این فضایل سبب شده است تا فضیلت منحصر به فرد دیگری به او ارزانی‌ اعجاز مضمون و محتوای قرآن نیز از نظر شوقی دور نمانده است. شکوه حق با شکست مواجه شده است نومید بازگشتند و به این ترتیب پیامبر در سایه‌ شوقی پس از بیان فضایل و کرامات پیامبر به ستایش خاندان و اصحاب آن حضرت‌ اعجازگر ایمان-که قادر است یخ را نیز به لشکر بی‌صدا تبدیل کند-همچون صخره‌های سخت در برابر مشرکان ایستادند،آزارشان را از پیامبر دفع نمودند،بنیانشان را برکندند و او در این عقیده از مستشرق معاصر خود دکتر ویل متأثر است که گرچه محمد را تا این نکته سبب شده است که اسلام برای جلوگیری از انحراف و افسارگسیختگی قدرت‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.