Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و تعیین درجه توسعه یافتگی شهرستانهای استان ایلام

نویسنده:

(8 صفحه - از 28 تا 35)

کلید واژه های ماشینی : شهرستان‌های استان ایلام ، درجه توسعه‌یافتگی شهرستانهای استان ایلام ، تعیین درجه توسعه‌یافتگی شهرستانهای استان ، شهری ، توسعه ، درجهء توسعه‌یافتگی شهرستان‌های استان ایلام ، تعیین درجهء توسعه‌یافتگی شهرستان‌های استان ، شهرستان ایلام ، تعداد کل شهرستان‌های استان ایلام ، درجهء توسعه‌یافتگی شهرستان‌های ایلام

هدف اصلی اکثر برنامه‌ریزان در کشورهای گوناگون،تحقق‌ توسعه است و هدف نهایی از توسعه،نیل به توسعهء پایدار به خصوص‌ نوع انسانی آن است.بدون تردید یکی از مسائلی که مسؤولان‌ برنامه‌ریزی مناطق گوناگون کشور با آن مواجه هستند،خطر توسعهء زیاد شهرهای اصلی در مقابل توسعه نیافتگی یا کم‌تر توسعه یافتگی‌ شهرهای کوچک و نواحی روستایی است.این مقاله با هدف بررسی‌ عمیق‌تر ویژگی‌های اقتصادی و اجتماعی شهرستان‌های استان ایلام، برای تشریح ساختار کلی هر شهرستان با سایر شهرستان‌ها و تعیین‌ میزان توسعه‌یافتگی آن‌ها تهیه شده است تا در بعد کاربردی،نتایج‌ آن در تصمیم‌گیری‌ها،سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای‌ و محلی مورد استفادهء مسؤولان مربوط قرار گیرد.روش کار در این‌ پژوهش توصیفی موردی‌1یا ژرفانگر است.برخی از مهم‌ترین‌ یافته‌های این پژوهش عبارتند از: الف)بین شهرستان ایلام و ما بقی شهرستان‌های استان از نظر توسعهء اقتصادی و اجتماعی،ناهماهنگی و عدم تعادل شدیدی وجود دارد. ب)شهرستان ایلام به عنوان تنها شهرستان برخوردار و ما بقی‌ شهرستان‌های استان محروم هستند. ج)در مجموع می‌توان گفت که 3/14 درصد محروم هستند.

خلاصه ماشینی:

"بررسی و تعیین درجهء توسعه‌یافتگی‌ شهرستان‌های استان ایلام سعید خوب‌آیند دانشجوی دورهء دکترای رشتهء جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری-دانشگاه اصفهان تصویر صفحه مراجعه شود) چکیده هدف اصلی اکثر برنامه‌ریزان در کشورهای گوناگون،تحقق‌ توسعه است و هدف نهایی از توسعه،نیل به توسعهء پایدار به خصوص‌ نوع انسانی آن است. این مقاله با هدف بررسی‌ عمیق‌تر ویژگی‌های اقتصادی و اجتماعی شهرستان‌های استان ایلام، برای تشریح ساختار کلی هر شهرستان با سایر شهرستان‌ها و تعیین‌ میزان توسعه‌یافتگی آن‌ها تهیه شده است تا در بعد کاربردی،نتایج‌ آن در تصمیم‌گیری‌ها،سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای‌ و محلی مورد استفادهء مسؤولان مربوط قرار گیرد. استفاده از روش مذکور در ایران و نیز در سطح استان‌های کشور به صورت جداگانه،کم‌تر مورد توجه قرار گرفته است و به جرأت می‌توان گفت که در این خصوص،در مورد شهرستان‌های استان ایلام اقدامی صورت نگرفته است. معرفی متغیرهای مورد مطالعه در این پژوهش 45 نوع متغیر مهم که در مجموع می‌توانند بیانگر ساختار کلی هریک از شهرستان‌های استان باشند،مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌اند که آمار آن‌ها از دو منبع اصلی الف)آمارنامهء سال 1378 استان ایلام(سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ایلام، 1379)و ب)نتایج تفصیلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال‌ 1375،مربوط به هرکدام از شهرستان‌های استان ایلام،جمع‌آوری‌ و مورد استفاده قرار گرفته‌اند(جدول 1). رتبه‌بندی و تعیین الویت توسعه در شهرستان‌های استان ایلام تصویر صفحه مراجعه شود) شهرستان‌ها را از جدول 2 به دست می‌آوریم و در ستونی به نام ستون‌ Z-Score قرار می‌دهیم. بدین ترتیب‌ می‌توان گفت،از تعداد کل شهرستان‌های استان ایلام فقط 3/14 درصد برخوردار و 7/85 درصد آن‌ها محروم هستند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.