Skip to main content
فهرست مقالات

اثرات بالقوه تغییرات اقلیمی بر بازدهی مراتع حوضه های آبریز انگلستان

نویسنده:

مترجم:

(6 صفحه - از 36 تا 41)

کلید واژه های ماشینی : مرتع، تغییرات اقلیمی، رطوبت خاک، درجهء حرارت، آب، مقادیر درجهء حرارت و بارش، بارش، تبخیر و تعرق، رشد علوفهء مرتع، مدل رشد علوفهء مرتع

تغییرات اقلیمی را که ناشی از افزایش تراکم CO2 در اتمسفر است،می‌توان در افزایش مقادیر درجهء حرارت و بارش مشاهده کرد.تأثیر این تغییرات روی هیدرولوژی و بازدهی محصولات زراعی و مرتعی،زمینهء این تحقیق و ارائهء مدل سه‌گانه‌ای شد.در نخستین گام،به ایجاد ترکیبی‌ از داده‌های آب و هواشناسی محل که به صورت ثبت شده‌ موجود است،پرداخته شد.این ترکیب داده‌های اقلیمی‌ در مدل تعادل آب خاک مورد استفاده قرار گرفت.سپس در مدل‌ ایجاد شده برای رشد علوفهء مرتع،پیش‌بینی پایه‌ای از تولیدات علوفه‌ تحت تغییرات رژیم اقلیمی انجام گرفت.کاربرد نتایج به دست آمده‌ از مدل رشد علوفهء مرتع،فقط در حوضهء آبریز نورث ورک ودون‌ معتبر است.تغییرات در بازدهی محصولات مرتعی در حوضه نشانگر تأثیر پذیرفتن آن از نوسانات مقادیر درجهء حرارت و بارش است.در این مدل‌ها، افزایش در رشد علوفهء مراتع بیش‌ترین تأثیرپذیری را از درجهء حرارت نشان‌ می‌دهد تا از بارش.زیرا پس‌خورد بین آب قابل دسترس و تبخیر و تعرق واقعی، به معنای کمبود در رطوبت خاک است،اگرچه در تابستان کل میزان تبخیر و تعرق افزایش می‌یابد، ولی در کمبود رطوبت خاک افزایش زیادی حاصل نمی‌شود.افزایش درجهء حرارت به رشد زیادتر علوفه‌ منجر می‌شود؛هرچند که کاهش تولید علوفه در اواسط تابستان،ناشی از کاهش رطوبت باقی مانده در محیط است.ارزیابی رابطهء رطوبت خاک و پتانسیل مجاز چرای دام‌ها و دورهء چرای آن‌ها در مدل نشان‌ می‌دهد که در محیط گرم‌تر،فصل شروع و پایان چرای دام‌ها دامنهء وسیعی دارد؛به این‌ دلیل که رشد علوفه زیادتر و دورهء کسری رطوبت خاک طولانی‌تر است.

خلاصه ماشینی:

"آ. کاستل* مترجم:محمد صادق قاسمی‌آزادخانی** تصویر صفحه مراجعه شود) چکیده تغییرات اقلیمی را که ناشی از افزایش تراکم CO2 در اتمسفر است،می‌توان در افزایش مقادیر درجهء حرارت و بارش مشاهده کرد. فرمول تعادل خاک در حالت مرطوب( Bt ) (رابطهء 1)تصویر صفحه مراجعه شود) در این رابطه، Rt زیر باران در واحد زمان ETt تبخیر و تعرق‌ واقعی،و Dt مقدار زهکش است. ارتفاع‌ سطح ایستایی( H )از کل گنجایش آب در قسمت بالایی خاک( FC ) تقسیم بر مقدار تخلخل زهکش آن( F )منتبح می‌شود: (رابطهء3) h-(Bt-Fc)/F مقدار زهکشی نیز از رابطهء 4 به دست می‌آید: (رابطهء 4)تصویر صفحه مراجعه شود) در این رابطه، k ضریب هیدرولیک در خاک، L وسعت و فضای عمل زهکش و d تأثیر عمق واقع در زیر حوضه است. این نتیجهء شگفت‌آور در تولید علوفهء ناشی از رطوبت خاک است؛اگرچه آب باقی‌ مانده در محیط نیز در بهبود رشد علوفه در اوایل فصل‌ رشد در کنار درجهء حرارت مهم است. در شکل 6،علوفه در جریان‌ رشد و در حالت قابل دسترس در طی آزمایش قرار دارد و آزمایش‌ نشان می‌دهد که اثر طولانی شدن فصل چرای دام احتمالا مهم‌تر از اثر زهکشی مراتع است و زهکشی تغییری در کل رشد علوفهء مرتع به وجود تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 4. افزایش در بارش به ویژه در هدایت به سمت شرایط پرآبی،در قسمت‌هایی از سال مستقیما به کاهش طول دورهء چرای دام منجر می‌شود؛اگرچه‌ کاهش رطوبت خاک در بهار،در اثر تبخیر روی می‌دهد و افزایش‌ درجهء حرارت اغلب به گسترش طول فصل چرا می‌انجامد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.