Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نظام مدیریت سازمان گمرک های جهان در قرن بیست و یکم به منظور ارائه مدل مناسب در کشور

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (28 صفحه - از 47 تا 74)

کلیدواژه ها :

بهره‌وری ،مدیریت گمرکی ،اصلاح نظام گمرکی ،گمرک ،روش انگاره‌نگاری ،تعالی‌ سازمانی

کلید واژه های ماشینی : گمرک ، مدل چرخه تعالی مدیریت گمرک ، نظام مدیریت سازمانهای گمرک‌های جهان ، مدیریت ، بررسی نظام مدیریت سازمان گمرک‌های ، اطلاعات ، سازمان ، کارکنان ، مدل ، گمرک ایران

هدف این تحقیق،ارائه مدل مناسب جهت مدیریت گمرک کشور،بر اساس مطالعه نظام‌ مدیریت سازمان گمرک‌های جهان است. برای رسیدن به این هدف،تحولات مرتبط با گمرک‌های جهان از قبیل جهانی شدن، افزایش رقابت،ارتقای تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات و تأثیر آنها بر عملکرد گمرک،ارزیابی و تجزیه و تحلیل شد و مطالعه تطبیقی نظام مدیریتی گمرک برخی از کشورهای منتخب و گمرک‌ ایران انجام و بر اساس آن مؤلفه‌های اصلی تأثیرگذار بر نظام مدیریت گمرک استخراج شد. بر مبنای ادبیات علمی و تجربه‌های پژوهشی محقق در این زمینه و نتایج حاصل از انگاره‌نگاری و داده‌های حاصل از پرسشنامه‌های طراحی‌شده با دریافت نظرات خبرگان داخلی و بین المللی،ضمن ارائه پاسخ به سئوالات تحقیق،مدل چرخه تعالی مدیریت گمرک‌ (CMECM) برای مدیریت گمرک در قرن بیستم و یکم با هشت معیار و 35 شاخص طراحی گردید. این مدل و مؤلفه‌های پیشنهادی آن به طریق پیمایشی توسط خبرگان،ارزیابی و با اعتبار بالا مورد تائید قرار گرفت: با استفاده از مدل چرخه تعالی مدیریت گمرک می‌توان نسبت به مقایسهء گمرک‌های دنیا و داخل کشور با یکدیگر،رتبه‌بندی آنها و تعیین گمرک برتر اقدام نمود؛ از مدل چرخه تعالی مدیریت گمرک می‌توان به منظور برطرف نمودن آسیبهای‌ گمرک‌های داخل کشور استفاده کرد؛ از مدل چرخه تعالی مدیریت گمرک می‌توان به منظور ارزیابی عملکرد هر گمرک در مقاطع زمانی مختلف استفاده کرد.

خلاصه ماشینی:

"هدف این تحقیق،ارائه مدل مناسب جهت مدیریت گمرک کشور،بر اساس مطالعه نظام‌ ایران انجام و بر اساس آن مؤلفه‌های اصلی تأثیرگذار بر نظام مدیریت گمرک استخراج شد. برای مدیریت گمرک در قرن بیستم و یکم با هشت معیار و 35 شاخص طراحی گردید. با استفاده از مدل چرخه تعالی مدیریت گمرک می‌توان نسبت به مقایسهء گمرک‌های دنیا (به تصویر صفحه مراجعه شود)مطالعه تطبیقی نظام مدیریت گمرک ایران با سازمان گمرک چهار کشور جهان جامعه آماری پرسشنامه برای تبیین چارچوب مناسب جهت نظام مدیریت سازمانهای‌ گمرک‌های جهان در قرن بیست و یکم،تمامی خبرگان داخلی و بین المللی گمرک می‌باشد 2. پرسشنامه سنجش وضعیت گمرک ایران از نظر چارچوب نظام مدیریت سازمانهای‌ مؤثر برای نظام مدیریت سازمانهای گمرک‌های جهان در قرن بیست و یکم انجام گردید. ابعاد مختلف چارچوب مناسب جهت نظام مدیریت سازمانهای گمرک‌های جهان در قرن‌ Stress Value (به تصویر صفحه مراجعه شود)عمده‌ترین ویژگیهای مدل چرخه تعالی مدیریت گمرک: عمده‌ترین نقاط قوت و ضعف گمرک به ترتیب اهمیت و اولویت در این معیار عمده‌ترین نقاط قوت و ضعف گمرک به ترتیب اهمیت و اولویت در این معیار عبارتست‌ عمده‌ترین نقاط قوت،ضعف و آسیبهای گمرک به ترتیب اهمیت و اولویت در این معیار عمده‌ترین نقاط قوت،ضعف و آسیبهای گمرک به ترتیب اهمیت و اولویت در این معیار عمده‌ترین نقاط قوت و نقاط ضعف گمرک به ترتیب اهمیت و اولویت در این معیار بررسی نتایج حاصل از ممیزی گمرک ایران بوسیله مدل چرخهء تعالی مدیریت گمرک‌ (31)سازمان مدیریت صنعتی،گزارش شماره 2:«شناخت وضع موجود و نقاط قوت و ضعف گمرک جمهوری‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.