Skip to main content
فهرست مقالات

بانکداری بدون ربا و تشبیت اقتصادی

نویسنده:

(21 صفحه - از 77 تا 97)

کلیدواژه ها :

بانکداری بدون ربا ،کارایی ،تثبیت اقتصادی

کلید واژه های ماشینی : بانک، بانکداری، بانکداری بدون‌ربا، ربا، اقتصادی، بانکداری بدون‌ربا و تشبیت اقتصادی، بانکداری ربوی و غیرربوی، پول، عقود، تورم

مقایسه‌ی صحیح بین بانکداری ربوی و غیرربوی باید براساس وجود و عدم بهره صورت گیرد. مسائلی مثل کارایی و بهره‌وری کارمندان، دولتی بودن، تعدد عقود و مشابه آن نمی‌تواند مقایسه واقعی بین دو سیستم را نشان دهد. اصلی‌ترین مشخصه‌ی بانکداری بدون ربا حضور در بخش حقیقی اقتصاد است. وجوه نقدی در آن بخش جریان دارد و براساس تولید کالا و خدمات افزایش می‌یابد و تقاضای پول برای امور سفته بازی در آن شکل نمی‌گیرد. از همین رو از ثبات اقتصادی بیشتری برخوردار است. اثر فوق در تمام شیوه‌های بانکداری غیرربوی جاری است؛ حتی اگر تمام معاملات و قراردادهای آن براساس عقود با بازدهی ثابت، همچون مرابحه و فروش اقساطی باشد. این نوشتار در پی اثبات این مطلب برآمده است.

خلاصه ماشینی:

"سود براساس درصد مورد پذیرش طرفین با بانک تقسیم می‌شود و سهم بانک نیز بین بانک و سپرده گذاران تقسیم می‌شود (احمد، 1374 ، 295 و ابوزید، 1981 ، 62) البته تفاوت‌هایی بین دیدگاه شهید صدر و دیگران در این خصوص هست، همچون اختصاص مضاربه به تجارت و قطع ارتباط عامل با سپرده گذاران و مانند آن (احمد، 297 ، الصدر، 1401 ، 30-25) در برخی طرح‌ها تلاش شد از قرض‌الحسنه برای بانک بدون ربا استفاده شود، ولی در عمل هیچ گاه قرض‌الحسنه نتوانست وجوه زیادی را جمع کند و در حد مؤسسات محدود قرض‌الحسنه قرار گرفت. مثلا در بانکداری ایران، که انواع عقود وجود دارد، سهم فروش اقساطی در طول بیست سال روند افزایشی داشته است و در ایران به حدود 63 درصد و مجموع عقود با بازدهی ثابت به بیش از 70 درصد رسیده است (آمارهای منتشره از سوی بانک مرکزی)، و در برخی بانک‌های اسلامی مثل دبی و کویت و سودان به بیش از 85 درصد می‌رسد (اقبال، 1384 ، 455)، اما باید توجه داشت که چنانچه کل عملیات بانکی بتواند بر فروش اقساطی متمرکز شود و نرخ نسیه به جای نرخ سود عمل نماید، این شیوه نیز بانکداری بدون ربا است. دولتی بودن بانک‌ها از عوامل اصلی این امر است و نمی‌توان تورم را ناشی از بانکداری غیر ربوی دانست، ولی می‌توان گفت اگر بانکداری ربوی حاکم باشد و نظارت بر مصرف وجوه پرداختی به هیچ وجه نباشد و با توجه به وجوه بازارهای اوراق قرضه بخش مهمی از پول نقد در آن بازار صرف می‌شود و این امر به خروج بیشتر پس انداز از بخش واقعی منجر می‌شود و تولید با کمبود سرمایه مواجه می‌شود و رشد عرضه کمتر است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.