Skip to main content
فهرست مقالات

بازخوانی دیدگاه پنج اندیشمند غربی درباره پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله

نویسنده:

(24 صفحه - از 78 تا 101)

کلیدواژه ها :

اسلام ،پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ،اندیشمندان غربی ،محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله

کلید واژه های ماشینی : پیامبر، اسلام، پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، زنان، قریش، مکه، ازدواج، خدیجه، دیون

همیلتن گیب (Hamilton Gibb)در کتاب اسلام: بررسی تاریخی (Islam: a historical survey)آورده است: «تقریبا تعداد نظریاتی که درباره محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به وجود آمده است با عده نویسندگان زندگی‌نامه او برابری می‌کند؛ به عنوان مثال، زمانی مخالفان اسلام وی را مردی مصروع، زمانی یک سوسیالیست شورش‌گر (Agitator)و گاهی یک فرد مورمون (Mormon) پایه‌گذار یکی از فرقه‌های مهم مسیحیت) توصیف کرده‌اند. به طور کلی همه این آرای ذهنی افراطی را قاطبه محققان رد می‌کنند. با این همه، تقریبا محال است که از نفوذ پاره‌ای از عوامل ذهنی و نفسانی در هر نوشته‌ای که موضوع آن شرح حال و اعمال پیغمبر باشد خودداری کرد».آیا ادعای گیپ درباره گفتار نویسندگان غربی نسبت به پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله صادق است؟ مقاله حاضر می‌کوشد با بازخوانی دیدگاه پنج اندیشمند غربی درباره پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله به همین سوءال پاسخ دهد.

خلاصه ماشینی:

"چهل سال اول زندگی پیامبر همانند سال‌های پس از آن پر از حادثه بود؛ ولادتش در عام‌الفیل روی می‌دهد، با تولد وی، دریاچه ساوه خشک می‌شود و طاق کسری می‌ریزد، نامش را محمد می‌نهند که قبل از او تنها شانزده نفر به آن نام خوانده می‌شدند، حلیمه، دایه محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله داستان‌های عجیبی چون شکافته شدن سینه پیامبر نقل می‌کند، به سفر تجاری شام می‌رود و با بحیرای راهب روبه‌رو می‌شود، در جنگ فجار شرکت می‌جوید، در پیمانی به نام حلف‌الفضول عضویت می‌یابد، در نصب حجرالاسود چنان درایتی نشان می‌دهد که از جنگ و نزاع قریش ممانعت به عمل می‌آید، یتیم می‌شود و پس از آن لطیم، بار دیگر و این بار از سوی خدیجه به سفر تجاری شام می‌رود، به‌رغم پانزده سال اختلاف سنی با خدیجه، با وی ازدواج می‌کند، و در پانزده سال بعد از آن، به ریاضت و خود سازی می‌پردازد، به علت پرهیزگاری، محمد امین نام می‌گیرد و مهم‌تر از همه، در تمام مدت آن چهل سال قبل از بعثت، در محیط سراسر بت‌پرستی جزیرة‌العرب، بتی را سجده ننمود. به علاوه، اگر ادعای نویسنده کتاب صحت دارد، چطور مسیحیان و یهودیان جزیرة‌العرب هرگز ادعا نکرده‌اند که معلم محمد بوده‌اند؟ هم‌چنین، اگر ادعای مذکور صحیح باشد لازمه‌اش این است که تعلیمات اسلام با تعلیمات تورات و انجیل یکسان باشد؛ اما نه تنها آموزه‌های اسلامی با آموزه‌های مسیحی و یهودی یکسان نیست بلکه قرآن بسیاری از عقاید یهودیان و مسیحیان را باطل معرفی می‌کند، حتی پیامبر در مدینه که تعداد زیادی یهودی در آن زندگی می‌کردند با بسیاری از احکام و برنامه‌های آنان مخالفت می‌کرد، به طوری که یهودیان می‌گفتند این مرد (پیامبر) می‌خواهد با همه برنامه‌های ما مخالفت کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.