Skip to main content
فهرست مقالات

سیر تاریخی نظریه ها و تحقیقات درباره عدالت سازمانی

نویسنده:

مترجم:

(20 صفحه - از 115 تا 134)

کلیدواژه ها :

عدالت توزیعی ،عدالت رویه‌ای ،تاریخچه تحقیقات عدالت سازمانی

کلید واژه های ماشینی : عدالت، عدالت توزیعی، سیر تاریخی نظریه‌ها و تحقیقات، عدالت سازمانی، آثار تعاملی عدالت توزیعی، تحقیق، رویه‌ای، ارزیابی، عدالت حقوقی و عدالت توزیعی، انصاف

این مقاله به بررسی تاریخی پیشرفت نظریه‌ها و تحقیقات انجام شده دربارهء عدالت‌ سازمانی می‌پردازد. بنابراین تحقیق،سیر نوین این نظریه‌ها در قالب سه موج عمده قابل ارزیابی است:موج‌ نخست بر محور عدالت توزیعی مبتنی است.موج دوم به عدالت رویه‌ای پرداخته و موج سوم‌ که در سالهای اخیر مطرح شده است،به ارزیابی پیوند و آثار تعاملی عدالت توزیعی و عدالت‌ رویه‌ای برعکس العملهای افراد نسبت به یک تصمیم می‌پردازد. نویسندگان برای ترسیم این امواج تحقیقی،مطالعات انجام شده را در قالب یک جدول‌ بلند به تفکیک محقق،محل تحقیق،مشارکت‌کنندگان در تحقیق،متغیرهای مستقل، متغیرهای وابسته و نتایج تحقیق ارائه کرده‌اند.این مقاله برای محققان عدالت سازمانی، بینش پایه‌ای لازم را ارائه می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"جا دارد که مشابه این تحقیق در حوزه مطالعات و ادبیات عدالت به زبانهای فارسی و عربی و نیز انگلیسی بویژه از سالهای 5991 به بعد انجام شود و کتابشناسی توصیفی و تحلیلی مبسوطی به عنوان سنگ بنای تحقیقات فرا تحلیل عدالت سازمانی و اجتماعی و نیز پس از آن برای تداوم تحقیقات با تکیه بر دیدگاه‌های الهی مکتب وحی و سرچشمه‌های ناب تشیع خونین عدالت‌گستر تدوین و تهیه شود. تمامی این مطالعات حاکی از رابطه تعاملی است که در نمودار ذیل نشان‌ داده شده است: (به تصویر صفحه مراجعه شود) نمودار شماره 1:نمایش تأثیر تعاملی نمای عدالت حقوقی و عدالت‌ نتیجه‌گرا/مطلوبیت عکس العملها نسبت به یک تصمیم یک روش برای توصیف یافته این است که عدالت حقوقی تأثیر عدالت توزیعی را برعکس العملهای فردی نسبت به یک تصمیم تعدیل می‌کند. 4-بنابراین‌جا دارد که صاحبنظران و اندیشه‌ورزان حوزه عدالت اجتماعی و عدالت‌ سازمانی با نگرش الهی و اسلامی،یک بار دیگر مطالعات و بررسیها را مورد مداقه قرار دهند و برای پرسشهای ذیل که از طرف برخی صاحبنظران مطرح شده است،پاسخی‌ مناسب و در خور بیابند: 4/1-آیا می‌توان در باب عدالت به نظریه‌ای دست یافت که در عین اطلاق و آرمانجویی،واقع‌نگرانه،عام و فراگیر،عقلانی و هماهنگ با ویژگیهای فطری‌ (ساختی و طبیعی)انسان،نیازها،خواستها و گرایشها و علائق او باشد به گونه‌ای که‌ همه ابعاد عدالت یعنی عدالت الهی،عدالت طبیعی،عدالت اخلاقی،عدالت‌ اجتماعی،عدالت سیاسی،عدالت سازمانی،عدالت خانوادگی و عدالت نسبت به‌ خویشتن،عدالت نسبت به هستی و عدالت نسبت به تعالی جز آن را در برگیرد و به لحاظ عقلی بتواند مورد پذیرش انسانها واقع شود؟ 4/2-عدالت چیست:انصاف،امر طبیعی،فضیلت،مساوات،وضع هر چیزی در جای مناسب خود،استحقاق و اعطای حق هر ذی حقی به آن،سودمندی،اعتدال‌ توازن،استقامت،حد وسط و..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.