Skip to main content
فهرست مقالات

پست مدرنیسم و سازمانهای فراصنعتی

نویسنده:

(22 صفحه - از 127 تا 148)

کلیدواژه ها :

تکنولوژی ،محیط ،فراصنعتی ،پست‌مدرنیزم ،سازمان‌های فراصنعتی ،تحول اجتماعی ،صنعتی‌ شدن ،ساختار اجتماعی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، سازمانهای فراصنعتی، مدرن، پست‌مدرن، مدرنیسم، پست‌مدرنیسم و سازمانهای فراصنعتی، اجتماعی، سازمانهای صنعتی عصر مدرنیسم، معماری، ساختار

تحولات اخیر غرب در زمینه‌های فکری باعث تغییراتی در زمینهء تکنولوژی،ساختار اجتماعی،فرهنگ و ماهیت کار سازمانها شده است.به جای سازمانهای صنعتی عصر مدرنیسم،سازمانهای فراصنعتی جایگزین شده که با تنوع،عدم اطمینان،پیچیدگی،از بین‌ رفتن مرزهای سازمانی،مهارتهای متکی بر دانش و تأکید هرچه بیشتر بر یادگیری همراه با گرایشهای بین المللی و جهانی روبه‌روست.با توجه به این مسائل،در این نوشته سعی شده‌ است با ارائه سیر این تحولات فکری،گوشه‌هایی از ویژگیهای سازمانهای فراصنعتی در عصری که عصر اطلاعات نام گرفته است،مطرح شود.

خلاصه ماشینی:

"است با ارائه سیر این تحولات فکری،گوشه‌هایی از ویژگیهای سازمانهای فراصنعتی در مبنای فکری مسائل جوامع غربی بوده با تغییرات و تحولاتی روبه‌رو شده است و الوین تافلر از این مرحله با نام موج دوم یاد می‌کند که از قرن 71 به بعد با انقلاب‌ صنعتی در اروپا شروع شده است و شش ویژگی برای تمدن صنعتی مدرن مطرح می‌کند ورود به این بحث بهتر است نگاهی گذرا به عوامل و منابع اثرگذار در نظریه سازمانی در داده شده است که در شکل‌گیری نظریه سازمان سهیم بوده‌اند و در قسمت پایین نام‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) ممکن است این سؤال مطرح شود که چه تفاوتی میان نظریه مدیریت کلاسیک و خودشناسی در اثر نقشهای مختلفی که باید ایفا کنند به وجود می‌آید؛برای مثال«کار از راه دور»1(کاری که در هرجا قابل انجام است و به‌وسیله ارتباطات رایانه‌ای به سازمان‌ کرده یا خواهد کرد و بحران جهان کنونی نیز ناشی از این انتقال پرتنش است. تعیین یک تغییر اساسی بزرگ از مرحله صنعتی به فراصنعتی تعبیر شده است. مورد دیگری که دربارهء محیط سازمانهای فراصنعتی وجود دارد این است که در نکته مهم دیگر در مورد فناوری اطلاعات،رابطهء بین اطلاعات و قدرت است. در این زمان است که اطلاعات کامل،توانایی به دست می‌دهد. علاقه پست‌مدرنیستها برای سازمانهای فراصنعتی است،سازمان شبکه‌ای است. مفروضات ذهنی مدیران نیز در این مورد عوض شده است. نکته مهم دیگری میان معماری مدرن و معماری پست‌مدرن این است که معماری‌ پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که آینده ما در سازمانهای کوچک،خیلی غیر متمرکز،"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.