Skip to main content
فهرست مقالات

کتاب شناسی جهانی «قرآن کریم»

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 130 تا 145)

کلید واژه های ماشینی : قرآن، کتاب‌شناسی جهانی قرآن کریم، کتاب، قرآن کریم، کتاب‌شناسی، اطلاعات، فهرست، فارسی، زبان، علوم قرآنی

کتاب‌شناسی جهانی قرآن کریم، حاوی معرفی کتاب‌شناختی یا ‌دار در حدود 9500 کتاب است که در بیش از 6 زبان (فارسی، عربی، اردو، انگلیسی، فرانسه، آلمانی و...) به صورت ملموس و در کتابخانه‌های تخصصی قرآنی مشاهده و گزارش شده‌اند. این مرجع عظیم 4 جلدی (رحلی) علوم قرآنی را به رشته‌های مختلف تقسیم کرده، و هر اثر را با یا بی‌، در ذیل موضوعش معرفی کرده‌اند. جلد چهارم ویژه انواع فهرست‌هاست. این اثر زیر نظر جناب احمد مسجد جامعی، با همکاری بیش از 30 نفر از ویراستاران و کتابنامه‌نگاران و فهرست‌سازان از سوی خانه کتاب قم به مناسبت یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن، در سال 1382 منتشر شده است.

خلاصه ماشینی:

"هر واحد اطلاعاتی [یعنی هر قلم از آثار قرآنی یا درباره قرآن که تعداد آن‌ها 9443 فقره، در بیش از 6 زبان است، و این عدد را برای آن که سرراست باشد 9500 یاد کرده‌اند] که با شماره پیاپی مشخص می‌شود، شامل سه قسمت اصلی است: 1) مأخذشناسی = بیان مشخصات کتاب‌شناسی اثر، بعد از آوردن نام پدیدآورنده و تاریخ تولد (و گاه همراه با تاریخ وفات) یک حرف اختصاری: ع = عربی، E = انگلیسی، F = فرانسوی، D = آلمانی، U = اردو برای فارسی هم که از عنوان معلوم می‌شود حرف اختصاری [فی‌المثل: ف [در نظر گرفته نشده و طبعا ضرورت هم نداشته است. این مرجع بزرگ: کتاب‌شناسی جهانی قرآن کریم: با اوصافی که از آن، به اختصار به عمل آمد زیر نظر جناب استاد احمد مسجد جامعی فراهم آمده که در طی دو دهه اخیر خدمات گسترده‌ای به قرآن‌پژوهی در کشورمان و حتی در جهان اسلام انجام داده‌اند، که برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی قرآنی که خود منشأ خدمات و برکات بسیاری است، از ابتکارات و اهتمام‌های ایشان است، و همین اثر هم به مناسبت یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از سوی خانه کتاب قم در سال 1382 (نوروز 1383) منتشر شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.