Skip to main content
فهرست مقالات

قرآن در وصیت‌نامه امام خمینی (ره)

نویسنده:

ISC (11 صفحه - از 20 تا 30)

کلیدواژه ها :

وصیت نامه ،امام خمینی ،وحدت ،طاغوت ،التقاط ،تمثلات قرآنی

کلید واژه های ماشینی : قرآن، وصیت‌نامه امام‌خمینی ( ره )، امام، قرآن در وصیت‌نامه امام‌خمینی، وصیت‌نامه حضرت امام‌خمینی مشحون، وصیت‌نامه حضرت امام، حضرت امام ( ره )، طاغوت، امام‌خمینی، انبیاء

وصیت نامه حضرت امام خمینی مشحون از معارف قرآنی است و در آن به طور صریح یا به طریق اشاره به آیاتی از قرآن استناد شده است؛ نظیر نقطه جمع بودن قرآن برای همه مسلمانان بلکه همه انسانها، مبارزه با طاغوت، و در موارد بسیاری نیز به کلمات و تعابیری از قرآن تمثل جسته شده است؛ مثل: شجره خبیثه، بقیة الله‌، خاتم النبیین و مفسد فی الارض. همچنین از جایگاه قرآن در جوامع اسلامی و تحذیر از برداشتهای انحرافی و التقاطی از قرآن سخن گفته شده است.

خلاصه ماشینی:

"چکیدهوصیت نامه حضرت امام خمینی مشحون از معارف قرآنی است و در آن به طور صریح یا به طریق اشاره به آیاتی از قرآن استناد شده است؛ نظیر نقطه جمع بودن قرآن برای همه مسلمانان بلکه همه انسانها، مبارزه با طاغوت، و در موارد بسیاری نیز به کلمات و تعابیری از قرآن تمثل جسته شده است؛ مثل: شجره خبیثه، بقیة الله‌، خاتم النبیین و مفسد فی الارض. 5. دغدغه حضرت امام از برداشت‌های ناشیانه و التقاطی از قرآنامام خمینی در قسمتی از وصیت نامه می‌نویسد: «بعضی کج فهمان بی اطلاع از رژیم حکومت اسلامی و از مسائل سیاسی حاکم در اسلام در گفتار و نوشتار خود طوری وانمود کرده‌اند -و باز هم دست برنداشته‌اند- که اسلام طرفدار بی مرز و حد سرمایه داری و مالکیت است و با این شیوه که با فهم کج خویش از اسلام برداشت نموده‌اند چهره نورانی اسلام را پوشانیده و راه را برای مغرضان و دشمنان اسلام باز نموده که‌به ______________________________1 . حضرت امام (ره) این آرمان را برای فرد و جامعه می‌خواست؛ همچنان که حکومت الهی را [تنها] یکی از آرمان‌های قرآن کریم می‌دانست [28] و برای نیل به چنین آرمانی او را از هرگونه انانیت و سستی و کاستی باز داشت و به مرتبه‌ای رساند که کلامی جاوید و گهربار را در پایان وصیت نامه بر قلم جاری سازد و ما همان را نیز مسک الختام این مقال قرار می‌دهیم."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.