Skip to main content
فهرست مقالات

نقش دانشجویان دانشگاه تهران در نهضت 15 خرداد

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 181 تا 196)

کلیدواژه ها :

امام خمینی ،دانشگاه تهران ،نهضت امام خمینی ،15 خرداد 42 ،جنبش دانشجویی ،تظاهرات

کلید واژه های ماشینی : دانشجویان ، نقش دانشجویان دانشگاه تهران ، دانشجویان دانشگاه تهران در نهضت ، تظاهرات ، دانشگاه ، آرشیو مرکز اسناد انقلاب اسلامی ، شاه ، قیام ، امام ، ارزیابی نقش دانشجویان دانشگاه تهران

قیام 15 خرداد 42 که در اعتراض به دستگیری حضرت امام خمینی و در حمایت از نهضت ایشان صورت گرفت از نقاط عطف و حساس تاریخ معاصر ایران است. این قیام حرکتی عمومی علیه رژیم شاه بود که علاوه بر آن که شهرهای حساس و پایتخت را در بر گرفت و تبدیل به جنبشی چند شهری گردید، دانشجویان و دانشگاهیان نیز همراه توده‌ی مردم در آن نقش داشتند، از این میان، نقش دانشجویان دانشگاه تهران برجسته و قابل ملاحظه است. این مقاله به بررسی و ارزیابی نقش دانشجویان دانشگاه تهران در جنبش فراگیر 15 خرداد 42 پرداخته است.

خلاصه ماشینی:

"این قیام حرکتی عمومی علیه رژیم شاه بود که علاوه بر آن که شهرهای حساس و پایتخت را در بر گرفت و تبدیل به جنبشی چند شهری گردید، دانشجویان و دانشگاهیان نیز همراه توده‌ی مردم در آن نقش داشتند، از این میان، نقش دانشجویان دانشگاه تهران برجسته و قابل ملاحظه است. 3 ـ دانشجویان در تظاهرات 14 خرداد در روز چهارده خرداد 42 و به دنبال اعلام قبلی مبنی بر برگزاری تظاهرات، مردم ساعت 8 صبح در مسجد حاج ابوالفتح اجتماع کردند، سپس تظاهرکنندگان به طرف دانشگاه به راه افتادند و با شعار «با ما همصدا شوید» دانشجویان را به اتحاد دعوت می‌کردند. 5 ـ تداوم اعتراضات در دانشگاه بعد ازظهر همان روز، دانشگاه به محاصره‌ی تانک‌های رژیم درآمد و دانشجویانی که در دانشگاه بودند در محوطه‌ی دانشگاه شروع به سردادن شعار کردند، ولی این روز، پایان حرکت دانشجویان نبود؛ چه آنان در روزهای آتی هم دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند. در روز 16 خرداد، در ساعت 8 و 30 دقیقه، دانشجویان تجمع اعتراض‌آمیز خودشان را این بار در اعتراض به سرکوب تظاهرات مردم توسط رژیم شروع کردند. (4) دانشجویان، بی خبر از این تصمیم وقتی ساعت 7 و 30 دقیقه، قصد ورود به محوطه‌ی دانشگاه را داشتند با ممانعت روبه رو شدند، لذا در، ورودیهای دانشگاه تجمع کردند و اقدام به سر دادن شعار نمودند که از طرف پلیس متفرق گردیدند، ولی در درهای شرقی و غربی، اجتماع دانشجویان به حدی بود که به قول گزارشگر ساواک، ______________________________ 1 ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.