Skip to main content
فهرست مقالات

آسیب شناسی جامعه ی اسلامی در زمان امام حسین (ع)

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 41 تا 62)

کلیدواژه ها :

امر به معروف و نهی از منکر ،رفاه زدگی ،ثروت اندوزی ،حکومت و رهبری ،عوام زدگی

کلید واژه های ماشینی : خواص، امام حسین ( ع )، جامعه‌ی اسلامی در زمان امام، کوفه، مردم، زمان امام حسین، جامعه‌ی اسلامی، جنگ، عثمان، خدا

این مسأله که چرا جامعه‌ی اسلامی دچار آفت شد واین آفت‌ها به جامعه چه آسیبهایی رساند و همچنین سیر تدریجی این آفات و آسیبها از زمان رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) تا زمان قیام سالار شهیدان امام حسین(ع) و شهادت آن حضرت؛ موضوع این مقاله است.

خلاصه ماشینی:

"او می‌نویسد وقتی عثمان، ولید را بخاطر شرابخواری و اعتراض مردم عزل کرده و سعید بن عاص را بعنوان والی کوفه بجای او منصوب نمود، سعید وقتی به کوفه رسید «جیش بن فلان اسدی گفت: ما اجود طلحه بن عبیدالله؛ طلحه بن عبیدالله چه مرد خوب و سخاوتمندی است؛ پس سعید بن عاص جواب داد : کسی که مانند ملک نشاستج را دارد حقا باید سخی و بخشنده باشد بخدا سوگند اگر من هم مانند آن راداشتم زندگانی همه‌ی شما را تامین می‌کردم و شما در رفاه بودید. یکی دیگر از خواص جامعه‌ی اسلامی زبیرابن عوام است که مسعودی درباره‌ی املاک و دارایی او می‌نویسد: «زبیر ابن عوام خانه‌ای در بصره ساخت که تا کنون یعنی به سال 332 [زمان نگارش مروج الذهب توسط مسعودی] معروف است … و در مصر و کوفه واسکندریه نیز خانه‌هایی بساخت. از آنچه گذشت نتیجه می‌شود که انحراف حکومت و رهبری مردم از مسیر درست و اصلی خود، یکی از آسیب‌های بزرگ جامعه‌ی اسلامی زمان امام حسین(ع) بود، که امام خود را احق و اولی از هرکسی می‌دانست که علیه این وضعیت قیام کرده و این شرایط را تغییر دهد. در این قسمت چند نکته‌ حائز اهمیت است؛ اول اینکه باز هم خواص جامعه نقش آفرینی کرده و جریان حوادث را منحرف کردند، چرا که همین بزرگان و خواص کوفه بودند که مردم را پراکنده کردند، اگر بزرگان و روسای قبایل با مردم بودند و آنها را دعوت به مقاومت می‌کردند، کار عبیدالله در همان قصر تمام بود. ترک امر به معروف و نهی از منکر منکرات و فساد تمام جامعه‌ی اسلامی را فراگرفته بود، اما هیچ کس نبود که امر به معروف و نهی از منکر نماید و ترک این فریضه نیز یکی دیگر از انحرافات مهم جامعه در زمان امام بود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.