Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش کانون های فرهنگی - ورزشی بسیج در حفظ انسجام بسیجیان

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 185 تا 196)

کلید واژه های ماشینی : بسیج، حفظ انسجام بسیجیان، میزان انسجام بیشتری نسبت، بسیج اجرای برنامه‌های حفظ انسجام، کانون‌های بسیج مساجد از انسجام، بسیج در حفظ انسجام، جوانان، اجرای فعالیت‌های حفظ انسجام، انسجام بهره‌مندان از کانون‌های فرهنگی، میزان انسجام بهره‌مندان از کانون‌های

در راستای ایجاد انسجام درونی در نبردهای بسیجی،یکی از مأموریت‌های نیروی مقاومت‌ بسیج اجرای برنامه‌های حفظ انسجام است.و بر اساس قانون اجتماعی استخدامی سپاه،بسیج موظف‌ است،با تشکیل کانون‌های فرهنگی-ورزشی جوانان،این مأموریت را محقق سازد. مسئولین و برنامه‌ریزان کانون‌های فرهنگی-ورزشسی بر این باورند که با اجرای‌ فعالیت‌های حفظ انسجام،توانسته‌اند تجمعی منسجم و پویا از جوانان را فراهم نمایند که با احساس تعلق خاطر نسبت به اهداف و مأموریت‌های بسیج،آمادگی حضور و فعالیت در رده‌های مختلف بسیج را دارند. به منظور بررسی علمی این باور،موضوع«تبیین میزان انسجام بهره‌مندان از کانون‌های‌ فرهنگی-ورزشی جوانان و تعیین میزان اثربخشی این کانون‌ها در حفظ انسجام بسیجیان» به عنوان پروژه تحقیقاتی از سوی سازمان تحقیقات و مطالعات بسیج به اجرا درآمد.موضوع‌ تحقیق با استفاده از روش علمی-مقایسه‌ای مورد بررسی قرار گرفت. نتایج کلی تحقیق بیانگر آن است که از میان جوانان و نوجوانان بسیجی که از فعالیت‌ها و اقدامات کانون‌ها بهره‌مند شده‌اند،از میزان انسجام بیشتری نسبت به بسیجیان کانون ندیده‌ برخوردار هستند.و از میان بسیجیان بهره‌مند از دو نوع کانون«بسیج مساجد»و«کانون‌های‌ متمرکز»اعضای کانون‌های بسیج مساجد از انسجام بیشتری برخوردار هستند و اختلاف‌ انسجام،حکایت از اثربخشی«کانون‌های مساجد»نسبت به«کانون‌های متمرکز»دارد.

خلاصه ماشینی:

"نتایج آزمون فرضیهء فوق، حکایت از تفاوت‌های اثربخشی کانون‌ها در حفظ و انسجام بسیجیان دارد و این‌ تفاوت در سطح اطمینان 99 درصد از نظر آماری معنادار است و اثربخشی‌ کانون‌های مساجد،بیش از کانون‌های جوانان(متمرکز)است. فرضیه سوم تحقیق،بیانگر آن است که«اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده توسط کانون‌های فرهنگی-ورزشی بسیج،در حفظ انسجام نیروهای آن مؤثر است»نتایج‌ آزمون انجام‌شده در این خصوص،حکایت از تأثیر اقدامات و فعالیت‌های کانون در حفظ انسجام بسیجیان دارد؛بطوری که بین میزان بهره‌مندی از اقدامات و فعالیت‌های کانون‌ها و میزان انسجام بسیجیان،ارتباط وجود دارد و این ارتباط از نظر آماری،در سطح 99 درصد اطمینان مورد قبول واقع شده است. نتایج بررسی اثربخشی کانون‌ها در اقشار مختلف بسیج،حکایت از آن دارد که‌ اثربخشی کانون‌ها در حفظ انسجام اقشار روستایی،دانش‌آموزی و کارگری،بیش از اقشار محلات و دانشجویی بوده است،لذا فرضیهء تحقیق که«اثربخشی کانون‌های‌ فرهنگی-ورزشی بسیج در میزان انسجام اقشار مختلف متفاوت و معنادار است»در سطح 99 درصد اطمینان و با 1 درصد خطا پذیرفته می‌شود. علاوه‌براین، نتایج بررسی میزان تأثیر انواع اقدامات و فعالیت‌های کانون‌ها در حفظ انسجام‌ بهره‌مندان،نشان داد که اقدامات انجام شده توسط کانون‌ها،کلاس‌های عقیدتی- سیاسی،کلاس‌های قرآن و معارف،اردوهای تفریحی و زیارتی،اردوهای فرهنگی- ورزشی،مسابقه‌های قهرمانی،مسابقات علمی-فرهنگی،کلاس‌های هنر و نقاشی، کلاس‌های رایانه و سایر فعالیت‌ها،ارتباطی معناداری را با میزان انسجام بهره‌مندان‌ نشان می‌دهند و این فعالیت‌ها،در حفظ انسجام بسیجیان مؤثر بوده‌اند. یکی از اهداف این تحقیق دست‌یابی به راهکارها و پیشنهادهای علمی برای‌ بهینه‌سازی وضعیت کانون‌های فرهنگی-ورزشی بسیج،به تفکیک مساجد و متمرکز،برای اجرای مطلوب مأموریت حفظ انسجام در تحقق ارتش بیست میلیونی‌ است،لذا تحقق پس از بحث و بررسی روی نتایج به دست آمده،راهکارها و پیشنهادهایی را ارائه کرده است که کلیات آن عبارت است از: 1."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.