Skip to main content
فهرست مقالات

ونزوئلا و جنگ نامتقارن

نویسنده:

مترجم:

ISC (38 صفحه - از 69 تا 106)

کلیدواژه ها :

جنگ نامتقارن ،ونزوئلا ،جنگ مردمی ،چاوز ،آمریکا

کلید واژه های ماشینی : ونزوئلا ، جنگ نامتقارن ، آمریکا ، آمریکا ، جنگ ، سیاسی ، چاوز ، ونزوئلا و جنگ نامتقارن ، دولت ، امنیت

تحولات و چالشهای آمریکا فقط محدود به کشور خود یا منطقه خاورمیانه نمی‌شود. کشور ونزوئلا در همسایگی آمریکا و به عنوان منبع راهبردی انرژی آن کشور محسوب می‌شود. سلطه آمریکا بر منطقه آمریکای لاتین بسیار حیاتی است؛ چرا که از طرفی سرشار از منابع انرژی، مواد خام و نیروی کارارزان و از طرف دیگر به عنوان بازار مصرف بزرگ مطرح است.نویسنده مقاله که استاد دانشکدة جنگ ارتش آمریکاست، با نگاهی جانبدارانه ضمن معرفی هوگوچاوز، نوع حکومت و رویکرد وی به چالش آمریکا و ونزوئلا، به طرح چند پرسش می‌پردازد و در جهت پاسخگویی به سؤالات مطروحه، ضمن بر شماری عناصر کلیدی موفقیت چاوز، برای مقابله با چالش پیش آمده پیشنهادات جامعی را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی ارائه می‌نماید.

خلاصه ماشینی:

"مقدمه نویسنده مقاله با نگاه آمریکایی به این پرسش مهم پاسخ می‌دهد که: چاوز جنگ نامتقارن معاصر را چگونه تعریف می‌کند و عناصر کلیدی موفقیت وی کدامند؟ نویسنده به نتایج زیر دست می‌یابد: 1- هوگوچاوز تلاش نخواهد کرد تا دشمنانش را به روشهای دلخواه آنها شکست دهد، بلکه وی خواهد کوشید تا بازی را از درگیری‌های متعارف نظامی به سمت درگیری‌های نامتعارف سوق دهد. چارچوبهای اصلی سیستم عبارتند از : 1) رهبری جدید کشور باید به صورت مستقیم با مردم ارتباط داشته باشد، نیازهای مردم و هزینه‌های اجتماعی را درک و از نیازها و آرزوی مشروع مردم دفاع کند؛ 2) انتخابات، کنگره و دادگاهها، دموکراسی رسمی و مشروعیت بین‌المللی را ایجاد خواهند کرد اما هیچ نقشی در دولت یا اقتصاد نخواهند داشت؛ 3) دولت مالکیت و کنترل ابزارهای اصلی تولید و توزیع ملی را در دست خواهد گرفت؛ 4) هماهنگی و یکپارچگی سیاسی- اقتصادی داخلی و منطقه‌ای توسط رهبر و از طریق پشتیبانی مالی، تجهیزاتی و سیاسی- نظامی از جنبشهای مردمی محقق خواهد شد. تهدیدات مذکور عبارتند از: 1- مناقشات متعارف و طولانی مرزی و ارضی و نیز نگرانی‌های مربوط به توازن قدرت؛ 2- هر قهرمانی باید به این مسئله توجه داشته باشد که ممکن است بازیگران غیردولتی داخلی و خارجی توسط یک دولت ملی مورد استفاده قرار گرفته و نقشهای مهمی را در ایجاد بی‌ثباتی و شکست دولتی دیگر ایفا نمایند. 41- بیانیه نهایی کنفرانس زیر است: "Charting New Approaches to Defense & Security Challenges in the Western Hemisphere" این کنفرانس توسط مرکز آمریکای لاتین و حوزه کارائیب دانشگاه بین‌‌المللی فلوریدا و مؤسسه مطالعات استراتژیک دانشکده جنگ نیروی زمینی آمریکا در (9-11 مارس 2005) برگزار گردید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.