Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

چیستی «ولایت مطلقه فقیه» در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 11 تا 28)

کلیدواژه ها :

ولایت فقیه ،انقلاب اسلامی ،ولایت مطلقه

کلید واژه های ماشینی : ولایت مطلقه فقیه ، فقیه ، امام‌خمینی ، امام ، ولایت مطلقه در اندیشه امام‌خمینی ، اندیشه سیاسی امام‌خمینی ، سیاسی ، اسلامی ، حکومت ، ولایت‌فقیه

نظریه ولایت فقیه که از سوی امام خمینی ارائه شده است، تفاسیر و برداشتهای مختلفی را در پی داشته است. واژه «ولایت مطلقه» که در مکتوبات و سخنان امام خمینی(ره) نیز تبیین و تفسیر شده است موضوع محوری این مقاله است و محقق در پی پاسخ به این سؤالات است که ولایت مطلقه به چه معنی است؟ آیا مراد از ولایت مطلقه در اندیشه امام خمینی، رهایی از هر قید و بندی است یا ولی فقیه دارای قید است و واژه مطلقه به معنای استبدادی نیست؟ در پاسخ به این پرسشهای فراروی، مؤلف می‌کوشد تا ضمن توجه به آراء مخالفان و موافقان، سخنان امام خمینی را در این‌باره بیان و دیدگاههای موافقان و مخالفان را به اجمال با آراء و اندیشه‌های ایشان بسنجد و نشان دهد که تحلیل ولایت مطلقه فقیه در دیدگاههای امام خمینی، در قالب دانش واژه «جمهوری اسلامی» قابل بررسی و ارزیابی دقیق‌تری است. اصطلاحی که خود حضرت امام(ره) نیز بدان توجه داشت و با تأکید بر آن نظام سیاسی نوینی را پدید آورد.

خلاصه ماشینی:

"امام خمینی در فرمانی که در 24 آذر 1361 خطاب به قوه قضائیه و دیگر ارگانهای اجرایی در مورد اسلامی شدن قوانین و عملکردها صادر کرد، در واقع تفسیر خود را پیشاپیش از مفهوم ولایت مطلقه فقیه انجام داد؛ زیرا در این نامه که در شمار حکم حکومتی است، به دولت و کارگزاران حکومتی دستور داد حوزه و حریم خصوصی افراد را به دلیل «لزوم اسلامی نمودن تمام ارگان‌های دولتی به ویژه دستگاه‌های قضایی و لزوم جانشین شدن احکام الله‌ در نظام جمهوری اسلامی به جای احکام طاغوتی رژیم سابق»(2) رعایت کنند. و مؤکدا تذکر داده می‌شود که اگر برای کشف خانه‌های تیمی و مراکز جاسوسی و افساد علیه نظام جمهوری اسلامی از روی خطا و اشتباه به منزل شخصی یا محل کار کسی وارد شدند و در آن جا با آلات لهو یا آلات قمار و فحشا و سایر جهات انحرافی مثل مواد مخدره برخورد کردند، حق ندارند آن را پیش دیگران افشا کنند، چرا که اشاعه فحشا از بزرگ‌ترین گناهان کبیره است و هیچ‌کس حق ندارد هتک حرمت مسلمان و تعدی از ضوابط شرعیه نماید و حق جلب یا بازداشت یا ضرب و شتم صاحبان خانه و ساکنان آن را ندارند و تعدی از حدود الاهی ظلم است و موجب تعزیر و گاهی تقاص می‌باشد و اما کسانی که معلوم شود شغل آنان جمع مواد مخدره و پخش بین مردم است، در حکم مفسد فی الارض و مصداق سامی در ارض برای فساد و هلاک حرث و نسل است و باید علاوه بر ضبط آن چه از این قبیل موجود است، آنان را به مقامات قضایی معرفی کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.