Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از یک کتاب: تلخیص و نقد کتاب تأثیر اسلام بر اروپای قرون وسطی

نویسنده:

(28 صفحه - از 137 تا 164)

کلیدواژه ها :

علم ،اسلام ،اروپا ،غرب ،قرون وسطی ،اسپانیا ،تجارت و جنگ‌های صلیبی

کلید واژه های ماشینی : اسلام، اروپا، مسیحیان، اعراب، تأثیر اسلام بر اروپای قرون‌وسطی، کتاب، کتاب تأثیر اسلام بر اروپای، اسپانیا، جهان اسلام، غرب

جهان اسلام به طرق گوناگون، اروپای قرون وسطی را تحت تأثیر قرار داده و این حقیقتی است که دانشمندان زیادی آن را بررسی و تأیید نموده و حاصل مطالعات خود در این مورد را در قالب کتاب‌ها و مقالات متعددی ارایه داده‌اند. البته این تأثیر کمتر به طور همه جانبه بررسی شده است؛ از این رو هدف مونتگمری ارایه نظری جامع در باره حضور اسلام در اروپا و عکس‌العمل اروپایی‌ها در مقابل مسلمانان است. به علاوه، وی در پی اثبات مدیون بودن اروپایی‌ها به فرهنگ و تمدن اسلامی است و هرگونه تلاش برای پنهان ساختن و یا انکار دین اروپا به اسلام را نشانه غرور می‌داند. اما این که آیا او در این راه موفق بوده است یا نه، سؤالی است که مقاله حاضر می‌کوشد به آن پاسخ دهد.

خلاصه ماشینی:

"به عنوان مثال، در ریکانکویستای اسپانیا احساسات مذهبی بیشتر از جنگ نورمن‌های جنوب ایتالیا و سیسیل وجود داشته است؛ (ص95) 15ـ هر کس به مطالعه و بررسی اسلام بپردازد و به اروپای قرون وسطی بنگرد دو نکته بیش از هر چیز دیگر او را به شگفت می‌آورد: 1ـ تصور غلطی که از اسلام بین قرون دوازدهم تا چهاردهم در اروپا شکل گرفت و تا حدی از همان زمان بر طرز تفکر اروپایی غالب شد؛ 2ـ شیوه غیر عادی رسوخ جنگ صلیبی در قلب و ذهن اروپایی‌ها؛ (ص99). کاستی‌ها و نقص‌ها به رغم این که مونتگمری وات کوشیده تا تأثیر اسلام را بر اروپای قرون وسطی بدون تعصب و پیش‌داوری بررسی کند اما به دلیل این که به جامعه مسیحیت اروپایی تعلق دارد(ص16) دچار لغزش فراوانی شده است، که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌شود: 1ـ جامعه مسیحیت لاتینی در سیسیل تحت فشار نظامی مسلمانان واقع شد. در این‌جا امکان پاسخ‌گویی به همه آن ناراستی‌ها وجود ندارد و تنها به بخشی از آنها اشاره می‌شود: 1ـ این سخن مونتگمری که جهاد مسلمانان را با حملات بدوی یکی دانسته، صحیح نیست؛ زیرا جهاد مسلمانان نه از جهت انگیزه و نه از جهت شکل و شیوه حمله، به هیچ وجه قابل قیاس با غارت‌های بدوی نیست، چون اکثر سلحشوران مسلمان برای ابلاغ پیام آسمانی اسلام به دیگران وارد جنگ می‌شدند، برخلاف غارت‌های بدوی‌ها که به خاطر انتقام گیری و دنیا طلبی صورت می‌پذیرفت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.