Skip to main content
فهرست مقالات

تشخیص اولیه ی اختلال هویت جنسی: گزارش موردی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (6 صفحه - از 6 تا 11)

کلیدواژه ها :

ﺟﻨﺴﻴﺖ ،اختلال هویت جنسی ،تغییر جنسیت

کلید واژه های ماشینی : تشخیص اولیه‌ی اختلال هویت، جنس، اختلال هویت جنسی، جراحی، پزشکی، تغییر جنسیت، زن، روانپزشکی، درمان، همسر

هدف: این گزارش با هدف معرفی موردی از تشخیص اولیه‌ی اختلال هویت جنسی و تغییر جنسیت نگاشته شده است.روش: مورد، زنی 40 ساله، مطلقه و دارای 2 فرزند بوده و برای تغییر جنسیت تاکنون 6 عمل جراحی را پشت‌سر گذاشته است. پس از یک ماه زندگی در نقش مرد، با هدف برگشت به وضعیت جنسی نخستین خود یعنی داشتن نقش جنسی زن به‌کمک اعمال جراحی و ازدواج دوباره با همسر پیشین و برعهده‌ گرفتن سرپرستی فرزندانش در نقش مادر به پزشک مراجعه نموده است. پزشکی قانونی به درخواست وی او را برای اظهارنظر به درمانگاه انستیتو روانپزشکی تهران ارجاع نموده است. او در این درمانگاه بارها مورد مصاحبه‌های روانپزشکی و ارزیابی‌های روانشناختی قرار گرفته و سپس اعلام شده است که انجام هرگونه اقدامی که وی را به وضعیت پیش از عمل جراحی برگرداند، پذیرفتنی است و از آن حمایت می‌شود.یافته‌ها: ارزیابی‌ها ژنوتیپ مراجع را xx 46، موافق با جنس زن نشان داد. آزمون‌های رورشاخ، MMPI و MCMI-II اختلالی را نشان نداد، اما گویای ویژگی‌های شخصیتی وابسته، نیاز وابستگی و جلب توجه، دودلی، شک و تردید نسبت به خود و رویکرد خودانتقادی بود.نتیجه: اگر چه درمان جراحی در بیماران با تشخیص اولیه اختلال هویت جنسی مؤثرترین شیوه‌ی درمانی می‌باشد، برپایه‌ی بازنگری شرح‌حال این مراجع، پذیرش پیشنهاد تغییر جنسیت نیاز به بازبینی دقیق معیارهای تشخیصی دارد.

خلاصه ماشینی:

"از آن هنگام به بعد والدین رضاعی با خانواده‌ی اصلی بیمار در ارتباط بوده و آنان را از وضعیت وی آگاه می‌کرده اما خود مراجع تا سن 22 سالگی از این موضوع هیچ‌گونه آگاهی نداشته است تا این‌که در آن هنگام خانواده‌ی همسرش او را با خانواده‌ی اصلی خویش آشنا می‌کند. در 23 سالگی در مشاجره‌ی خانوادگی یکی از بستگان که در آن زن نقش منفعلی داشته وی را زیر چتر حمایت عاطفی خود در‌آورده و این اتفاق تمایلش را برای ایفای نقش یک مرد تقویت کرده است. دخترانی که دچار GID هستند در برابر انتقادهای پدر و مادر یا تلاش آنها برای متقاعد کردن‌شان در پوشیدن لباس‌های دخترانه و انجام رفتارهای دخترانه واکنش منفی شدیدی نشان می‌دهند و حتی ممکن است از رفتن به مدرسه یا ظاهر شدن در گردهمایی‌هایی که در آنها ناگزیر به پوشیدن چنین لباس‌هایی هستند خودداری کنند. در بزرگسالان دچار GID مشغولیت ذهنی با آرزوی از جنس مخالف بودن وجود دارد که ممکن است به صورت میل شدید برای پذیرفتن نقش اجتماعی جنس دیگر یا ایجاد تغییرات جسمانی به کمک هورمون یا جراحی برای کسب ظاهر جنس دیگر بروز کند و از اینکه دیگران یا اجتماع او را در نقش جنسی اصلی‌اش بپذیرند ناراحت می‌شوند، به درجه‌های مختلف پوشش ورفتار جنس دیگر را بر می‌گزینند، زمان زیادی را صرف تغییر لباس و ظاهر و تمرین رفتار جنس مقابل می‌نمایند و در مجامع عمومی تلاش می‌کنند به‌عنوان جنس دیگر ظاهر شوند. Handbook of the psychology of women and gender,New York:John Wiley & Sons, Inc. 1-Smith 2- Van Goozen3- Cohen-Kettenis 4- cross gender living 5-Marks 8- Mataix Cois"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.