Skip to main content
فهرست مقالات

شکایت های اولیه در مبتلایان به افسردگی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (4 صفحه - از 237 تا 240)

کلیدواژه ها :

فرهنگ ،افسردگی ،شکایت اولیه ،علامت‌شناسی

کلید واژه های ماشینی : افسردگی، شکایت‌های، بیماران، پزشکان، درد، علایم، تشخیص، شکایت‌های اولیه، مبتلایان به افسردگی، شکایت‌های اولیه‌ی شایع

مقدمه: هدف این پژوهش بررسی نخستین شکایت‌های ابراز شده توسط بیمارانی می‌باشد که در نهایت روانپزشک تشخیص بیماری افسردگی را برای آنان عنوان نموده است تا پزشکان را در زمینه‌ی تشخیص درست، راهنمایی نماید. مواد و روش‌کار: در این بررسی‌ توصیفی- مقطعی 300 بیمار مراجعه‌کننده به مرکز آموزشی درمانی اسدآبادی تبریز که بر پایه‌ی معیارهای DSM-IV افسرده تشخیص داده شده بودند بررسی شدند. یافته‌ها: داریخما (واژه‌ای ترکی)، دردهای پراکنده، بی‌خوابی و عصبانیت از شکایت‌های اولیه‌ شایع در این بیماران بودند. شایع‌ترین شکایت‌های اولیه در افسردگی اساسی، کاهش خواب (9/45%) و داریخما (41%) بودند. علایم روانشناختی در 3/54% و علایم جسمی در 4/73% موارد افسردگی دیده شدند. نتیجه‌گیری: با توجه به میزان بالای علایمی چون دردهای منتشر و میزان پایین علایمی مانند عدم احساس لذت، به نظر می‌رسد آشنائی پزشکان با این شکایت‌های بیماران در تشخیص به‌موقع افسردگی مؤثر باشد.

خلاصه ماشینی:

"مشکل‌سازترین علامت عنوان شده از سوی بیماران برای پزشکان واژه‌ی داریخما می‌باشد که برخی پزشکان آن را با دلتنگی برابر می‌دانند، ولی در این بررسی با وجود رابطه‌ی تنگاتنگ و معنی‌دار آن با افسردگی اساسی‌، معنی‌دارترین ارتباط آن با اختلال هراس دیده شد. با وجود این‌که برپایه‌ی معیارهای DSM-IV ، عدم احساس لذت جزو معیارهای تشخیصی افسردگی اساسی آورده شده است ولی در بررسی حاضر این علایم شیوع بسیار پایینی داشتند (6/9%). به نظر می‌رسد به دلیل شرایط فرهنگی در جامعه ما، افراد با علایمی چون عدم احساس 1- Narrow 2- Rae3- Moscicki 4- Locke 5- Regier لذت به پزشک مراجعه نکرده و این علایم را مهم نمی‌دانند. Journal of Psychiatry & Neuroscience, 26, 37-43. 1- Schaffer 2-Bair3- Robinson 4- Katon5- Kroenke 6- Beckman7- Gallagher 8- Verma9- Blier 10- Abbott11- Leino 12- Magni13- Croft 14- Kjernisted15- Bleau 16- Earle17- Kennedy 18- Ungar19- Tanne"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.