Skip to main content
فهرست مقالات

سرعنوان های موضوعی پزشکی (مش)

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (6 صفحه - از 189 تا 194)

کلیدواژه ها :

واژه‌‌نامه پزشکی ،سرعنوان‌های موضوعی پزشکی

کلید واژه های ماشینی : پزشکی ، موضوعی پزشکی ( مش ) ، ایندکس مدیکوس ، اطلاعات ، Nursing ، اصطلاح ، کتابخانه ، Diseases ، سرعنوان‌های موضوعی پزشکی ، ابزار بازیابی اطلاعات پزشکی

ایندکس مدیکوس از معروف‌ترین نمایه‌نامه‌ها در رشته پزشکی است که توسط کتابخانه ملی پزشکی (NLM) منتشر می‌شود. همراه آن کتابی با عنوان "سرعنوان موضوعی پزشکی (MeSH)" هرساله منتشر می‌شود. مش واژه نامه‌ای تخصصی از موضوع‌ها و اصطلاح‌های رایج پزشکی به‌صورت کنترل‌شده و استاندارد است و برای نمایه‌سازی یا موضوع‌دادن کتاب‌ها، نشریه‌های ادواری و مواد دیداری- شنیداری، به‌عنوان ابزار بازیابی اطلاعات پزشکی از بانک‌های اطلاعاتی زیر پوشش از جمله مدلاین به‌کار برده می شود. از نظر تنظیم ساختار به دو بخش الفبایی و سلسله مراتبی (درختی) تقسیم می شود و دارای دو ویرایش اصلی و توضیح دار است.

خلاصه ماشینی:

"گروه دوم با حروف ریزتر مشخص می‌شوند که سرعنوان موضوعی نیستند؛ به این گروه ارجاع های دوسویه مش می‌گویند که تنها برای یاری به جستجوگر جهت یافتن 1- Index Medicus 2- Public MeSH3- Annotated MeSH سرعنوان مناسب همانند نمونه زیر در فهرست الفبایی آورده شده‌اند: مثال 1:Nursing Education Research G2. اصطلاح Ethics, Nursing در موقعیت الفبایی خود در فهرست گنجانده شده و زیر آن با علامت ارجاع معکوس (X) به Nursing Ethics ارجاع داده شده است: مثال 2: Ethics, Nursing X Nursing Ethics ارجاع "see related" یا "نگاه کنید به اصطلاح وابسته از نظر مفهوم": در این ارجاع هر دو اصطلاح برگزیده‌شده است و از نظر مفهومی به هم وابسته‌اند به بیان دیگر جستجوگر را از یک سرعنوان موضوعی اصلی به سرعنوان موضوعی اصلی دیگر هدایت می‌کند. ب) نشانه (+) علامت (+) نشان دهنده وجود اصطلاح‌های خاص‌تر و جزیی‌تر از این سرعنوان در مش است که برای یافتن آنها باید با کمک شماره‌های رده‌بندی فهرست الفبایی به ساختار درختی مش مراجعه شود. هم‌چنین اصطلاح‌هایی که در گذشته به‌صورت ارجاع‌های see یا see under بوده‌اند ولی هم‌اکنون سرعنوان موضوعی اصلی هستند نیز توسط این یادداشت آورده می‌شوند، مانند نمونه زیر: Nursing Education Research G2. در این فهرست، موضوع‌های آورده‌شده تنها برای گنجاندن در مش گردآوری شده‌اند؛ به‌بیان دیگر فهرست درختی آرایشی از این موضوع‌ها هستند که ترتیب آنها در ساختار درختی نشان‌دهنده یک رده‌بندی علمی و قطعی در دانش پزشکی نیستند؛ بلکه برای راهنمایی جستجوگران از مش، ایندکس مدیکوس و مدلاین تهیه شده، جنبه‌های کاربردی آن مورد نظر است و به نمایه‌سازان مقاله‌ها آموزش می‌دهد که اختصاصی‌ترین موضوع‌ها و اصطلاح‌های مش را به‌کار برند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.