Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

نگاهی به الفاظ عام قرآن و اسباب نزول آنها با تکیه بر آیات سوره دهر

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 16 تا 22)

کلیدواژه ها :

اسباب نزول ،عموم لفظ ،خصوص سبب ،سوره دهر

کلید واژه های ماشینی : الفاظ عام قرآن و اسباب ، نزول ، اهل‌بیت علیهم‌السلام سبب نزول آیه ، آیات سوره دهر ، روایات شأن نزول سوره دهر ، قرآن ، انکار شأن نزول سوره دهر ، شأن نزول سوره دهر ، شأن نزول سوره دهر عام ، علی علیه‌السلام نازل

در اصول فقه قاعده‌ای مطرح است، مبنی بر این‌که خصوص سبب عموم لفظ را تخصیص نمی‌زند و برخی از علمای عامه به استناد آن پاره‌ای آیات را که در فضیلت علی علیه‌السلام نازل شده، انکار می‌کنند. در این مقاله سخن از این است که همواره چنین نیست که خصوص سبب عموم لفظ را تخصیص نزند. آیه ولایت از آن جمله است؛ به علاوه عمومیت لفظ، دلیلی بر انکار خصوصیت سبب نیست.

خلاصه ماشینی:

"آنگاه پس از نقل روایت ابن‌عباس، درصدد نقد و انکار آن برخاسته، چنین می‌گوید:اولا آیات مذکور به صیغه جمع آمده‌است؛ مانند: یوفون بالنذر، یخافون و یطعمون؛ بنابراین تخصیص آن به شخص واحد خلاف نظم آیات است؛ ثانیا اختصاص این صیغه جمع به یک دسته و جمع معینی خلاف ظاهر است؛ ثالثا حتی اگر بپذیریم این سوره به خاطر عمل مشخصی از اهل‌بیت علیهم‌السلام نازل شده باشد، باز هم مدعای شیعه ثابت نمی‌شود؛ زیرا در اصول فقه ثابت شده است که در مورد اسباب نزول «اعتبار به عموم لفظ است؛ نه خصوص سبب. نقد سخن قائلان به عموم لفظچنانکه مشاهده شد، عمده‌ترین اشکال مخالفان بر محور دو نکته قرار دارد:نخست این که شأن نزول سوره دهر عام است و در حق همه ابرار- ونه طایفه خاصی- ساری و جاری است؛ چرا که آیات مورد بحث تماما به صیغه جمع است و دلیلی بر انحصار آن درباره فرد یا افراد معینی وجود ندارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.