Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

روایت و واقعیت

ناقد:

(11 صفحه - از 66 تا 76)

کلیدواژه ها :

روایت ،واقعیت ،تاریخ‌نگاری و واقعه تاریخی

کلید واژه های ماشینی : روایت ، تاریخ ، روایی ، واقع ، واقعیت ، ساختار روایتی روش تاریخ‌نگاری فعلی ، خواننده ، راوی ، شیوه تاریخ‌نگاری روایی ، ساختار

نوشته حاضر،نقدی است بر چهار تن از بزرگان اندیشه در حوزه فلسفه تاریخ با محوریت دو موضوع‌ مهم و کلیدی در بحث روش‌شناسی و فلسفه علم تاریخ؛یعنی روایت و واقعیت.به‌طور خلاصه در این‌ بحث،ساختار روایت به‌عنوان محوری‌ترین عنصر در تاریخ‌نگاری و ارتباطش با واقعیت و نیز این که‌ چگونه روایت می‌خواهد واقعیت تاریخی را برای خواننده تبیین نماید و این‌که آیا ساختار روایتی روش‌ تاریخ‌نگاری فعلی می‌تواند تمامی هستی تاریخ را منتقل کند یا خیر،به اجمال بررسی شده است.ضمن این‌ مبحث،آفت‌هایی که بر عنصر روایت در روش تاریخ‌نگاری روایی مترتب است نیز ارزیابی شده است و در نهایت،این پرسش را در برابر ذهن خواننده قرار می‌دهد که چه روش جامعی را می‌توان برای ثبت و ضبط کامل وقایع تاریخ،تدارک دید و ابداع نمود تا بتوان کوچک‌ترین وقایع تاریخ را در جایگاه خودشان‌ ثبت کرد.

خلاصه ماشینی:

"به‌طور خلاصه در این‌ بحث،ساختار روایت به‌عنوان محوری‌ترین عنصر در تاریخ‌نگاری و ارتباطش با واقعیت و نیز این که‌ چگونه روایت می‌خواهد واقعیت تاریخی را برای خواننده تبیین نماید و این‌که آیا ساختار روایتی روش‌ تاریخ‌نگاری فعلی می‌تواند تمامی هستی تاریخ را منتقل کند یا خیر،به اجمال بررسی شده است. انتظاری که خواننده از روایت‌ها دارد این است که از راه خوانش آن روایت‌ها به معنای‌ مشخص و دقیقی از اصل واقعه پی ببرد،در حالی که که مشکلاتی که بیان شد این مسئله‌ بزرگ را برای خواننده،هم‌چنان باقی می‌گذارد که معنای گذشته را چگونه درک کند و اساسا آیا امکان دارد بتواند معرفتی نسبتا دقیق به اصل واقعه بیابد؟ مسئله معنا در علم تاریخ و فلسفه علم تاریخ،مقوله‌ای بس پیچیده است که البته‌ دانشمندان زیادی بدان نپرداخته‌اند،در حالی که هماره آنانی که با تاریخ سروکار دارند در مسئله معنای واقعه‌ها و واقعیت آن‌ها دچار مشکل معرفت‌شاختی بوده‌اند. عین وقایع برای هر محقق و خواننده‌ای در خواندن تاریخ اهمیت بسیار دارد،اما آیا این منطقی است که بگوییم تاریخ نویسی حقیقی از طریق کاربرد فرمول‌های مشترک آن با عرصه روایت یا زمینه‌پردازی ساخته شده است؟1 روایت‌ها ساختارهایی محدود و داستان‌زده هستند که با هیچ فرمولی نمی‌توان آن‌ها را به‌طور قطع و یقین به واقعیت نزدیک دانست. 1لکن سخن‌ ما از همین جا آغاز می‌شود که بر چه اسلوب یا مبنایی ما قادر به شناخت واقعیت‌ها و واقعه‌های تاریخی می‌باشیم؟ کدام یک از این روش‌ها می‌تواند ادعا کند که واقعیت‌ها بیشتر در مهار من است؟ استناد یک روایت به اشخاص متعدد که سلسله‌وار پشت سر هم قرار می‌گیرند تا روایتی را برای خواننده مستند کنند وقوع واقعی یک واقعه را آن‌طور که راوی بیان می‌کند تضمین‌ نمی‌کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.