Skip to main content
فهرست مقالات

مراکز و گروه های پژوهشی (حقوق بشر)

معرف:

کلید واژه های ماشینی : حقوق بشر ، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران ، کمیسیون ، ادیان ، آموزش ، فعالیت‌های پژوهشی مراکز علمی ، نقض حقوق بشر ، دبیرخانه کمیسیون حقوق بشر اسلامی ، برگزاری دوره‌های آموزشی حقوق بشر ، همایش بین‌المللی حقوق بشر

مجلهء پژوهس و حوزه برپایهء رسالت اطلاع‌رسانی پژوهشی خود،می‌کوشد در هر شماره‌ بخشی از فعالیت‌های پژوهشی مراکز علمی و پژوهشی را باز تاباند.این‌کار،از یک سو بزرگ‌داشتنی است از عملکرد پایگاه‌های پژوهش و از دیگر سو زمینه‌ای است برای‌ آشنایی هرچه بیشتر پژوهشگران و دیگر مراکز با فعالیت‌های پژوهشی این پایگاه‌ها.نوشتهء حاضر،در بردارندهء دو مرکز علمی-پژوهشی و یک مجله تخصصی است که‌ در عرصهء حقوق بشر اسلامی تلاش‌های علمی بسیاری را عرضه کرده‌اند.آثار و برکات‌ وجودی این فعالیت‌ها در جای خود خواندنی و البته ستودنی است.

خلاصه ماشینی:

"این نهاد برای پیشبرد حقوق بشر،ضمن‌ تعامل مؤثر با نهادهای رسمی و حکومتی کشور،با سازمان‌های حقوقی بین المللی فعال در زمینهء حقوق بشر نیز همکاری دارد. 2. رسیدگی و پیگیری گزارش‌های نقض حقوق بشر یکی دیگر از فعالیت‌های کمیسیون،رسیدگی به شکایات مربوط به نقض حقوق‌ بشر است که با تشکیل پروندهء مشخص در دو بخش داخلی و خارجی انجام می‌شود: الف. 9. نظارت بر اجرای تعهدات بین المللی ایران و مشارکت در تدوین گزارش‌های ملی جمهوری اسلامی ایران تاکنون به اسناد مهم حقوق بشری از جمله میثاقین، کنوانسیون حقوق کودک و کنوانسیون منع تبعیض نژادی ملحق شده است. مرکز مطالعات حقوق بشر برای نیل به اهداف یاد شده،راهکارهایی نیز پیش‌بینی کرده‌ است؛از جمله:تأسیس مرکز اسناد و کتابخانهء تخصصی حقوق بشر،برگزاری دوره‌های‌ رسمی آموزشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی،برگزاری دوره‌های آموزشی غیر رسمی‌ کوتاه‌مدت،انجام پروژه‌های تحقیقاتی،برگزاری همایش‌ها،سخنرانی‌ها و کارگاه‌های‌ دوره‌ای در خصوص حقوق بشر،بررسی قوانین جاری ایران و سایر کشورهای اسلامی و ارائهء پیشنهاد اصلاحی به منظور هماهنگ‌سازی بیشتر آنها با مبانی پذیرفته‌شدهء حقوق بشر. نظر به اهمیت همایش‌های بین المللی دو سالانهء مرکز در مجموع فعالیت‌های این‌ نهاد،توضیح مختصری دربارهء آنها ارائه می‌شود: همایش اول این همایش با عنوان«حقوق بشر و گفت‌وگوی تمدن‌ها»روز 51 و 61 اردیبهشت‌ سال 0831 در تهران(سالن اجلاس سران)برگزار شد. هم اینک انتخاب موضوع و محورهای پنجمین همایش بین المللی حقوق بشر-که‌ به یاری خداوند طبق برنامه در اردیبهشت 8831 برگزار خواهد شد-در کانون توجه مرکز قرار دارد و در آیندهء نزدیک فراخوان مقالهء این همایش منتشر می‌شود."

صفحه: از 342 تا 353