Skip to main content
فهرست مقالات

کاربرد تکنیکهای آینده نگری و آینده نگاری در برنامه ریزی استراتژیک

نویسنده:

ISC (6 صفحه - از 13 تا 18)

چکیده:

آینده‌نگری تلاشی است برای ترسیم وضعیت سازمان در ابعاد مختلف بنحوی که استراتژی‌های قابل طرح‌ریزی برای آینده سازمان متناسب با اوضاع زمانی خود باشد و کمترین انحراف را داشته باشد و با کمترین تغییرات بتواند در زمان خود اجرا شود بطور کلی ترسیم شرایط آینده و ل‌ بصورت سناریو در زمان حال برای سازمان چه از لحاظ شرایط داخلی و چه از لحاظ خارجی و نیز فرصتها و تهدیدهایی که زاسمان با آنها مواجه‌ خواهد شد و از همه مهمتر در شرایط آینده چه فرصتهایی را می‌توان برای سازمان ایجاد کرد زیرا تمامی فرصتها موجود نیستند،بعضی از آنها را باید خلق کرد و جلوی تولد برخی از تهدیدت را از قبل گرفت.در این مقاله ضمن توجه به فرآیند آینده‌نگاری،اهداف و ضرورتهای آن، چگونگی این فعالیت را در دو نمونه انجام شده بازگو خواهیم کرد.

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) کاربرد تکنیکهای آینده‌نگری و آینده‌نگاری در برنامه‌ریزی استراتژیک نویسنده: افشین ایرجی‌ دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره‌وری چکیده آینده‌نگری تلاشی است برای ترسیم وضعیت سازمان در ابعاد مختلف بنحوی که استراتژی‌های قابل طرح‌ریزی برای آینده سازمان متناسب با اوضاع زمانی خود باشد و کمترین انحراف را داشته باشد و با کمترین تغییرات بتواند در زمان خود اجرا شود بطور کلی ترسیم شرایط آینده و ل‌ بصورت سناریو در زمان حال برای سازمان چه از لحاظ شرایط داخلی و چه از لحاظ خارجی و نیز فرصتها و تهدیدهایی که زاسمان با آنها مواجه‌ خواهد شد و از همه مهمتر در شرایط آینده چه فرصتهایی را می‌توان برای سازمان ایجاد کرد زیرا تمامی فرصتها موجود نیستند،بعضی از آنها را باید خلق کرد و جلوی تولد برخی از تهدیدت را از قبل گرفت. برای بررسی اهمیت آینده‌نگری در مورد یک کسب و کار سئوالاتی که ممکن است پیش آید می‌تواند به شرح ذیل باشد: *سرعت تغییرات روز به روز سریعتر می‌شود آیا کاری برای‌ کسب و کارتان انجام داده‌اید؟ *دوست دارید کسب و کارتان در سال 0102 در چه وضعیتی باشد؟ *آیا اهداف مورد نظر شما بزرگ هستند،قابل توجه و بلند پروازانه می‌باشند؟ *آیا می‌توان با یک برنامه‌ریزی آینده موفقی داشت؟ البته برای ایجاد الگوها در سازمانهای دانش‌مدار،ملزومات‌ مورد نیاز عبارتند از: *چشم‌انداز *شناخت *رشد *ابداع و خلاقیت *سرمایه‌گذاری محیط برای سازمانهای دانش‌مدار بسیار پیچیده است،که‌ باید تئوریهای مختلف مطرح را با مبارزه طلبی به یک تئوری‌ مفید تبدیل کرد. نتیجه‌گیری آینده‌نگری و آینده‌نگاری ابزاری مفید برای تدوین‌ استراتژی خواهد بود به این روشن سناریوهای محتمل در آینده‌ ترسیم می‌شوند و براساس آنها استراتژی‌ها مشخص می‌گردند بدین صورت اگر تهدیدی در آینده متوجه سازمان باشد از هم‌ اکنون در پی یافتن راه حل مقابله با آن برآئیم و اگر فرصتی در آینده پدید آید از هم‌اکنون برای استفاده از آن برنامه‌ریزی‌ کنیم و حتی چگونه جلوی تولید تهدیدات را بگیریم و باعث‌ خلق فرصت‌ها بشویم."

کلیدواژه ها:

رقابت ،آینده‌نگری ،آینده ،آینده‌نگاری ،مدیریت تکنولوژی

کلید واژه های ماشینی:

آینده ، آینده‌نگاری ، استراتژیک ، سازمان ، آینده نگاری در برنامه‌ریزی استراتژیک ، زمان ، مدیریت استراتژیک ، توجه به فرآیند آینده‌نگاری ، مدیریت ، تهدیدت


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.