Skip to main content
فهرست مقالات

نقش مدیریت پروژه در اجراء و پیشبرد پروژه

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 129 تا 142)

کلیدواژه ها :

برنامه‌ریزی ،کارفرما ،مهندسی ارزش ،مدیریت پروژه ،اجراء ،مشاور ،پیمانکار ،کنترل پروژه

کلید واژه های ماشینی : پروژه، مدیریت پروژه، مدیر، نقش مدیریت پروژه در اجراء، نقش مدیریت پروژه در اجرا، مدیر پروژه، اجراء، مهندسی ارزش، مهندسی ارزش و مدیریت پروژه، هزینه

مدیریت پروژه در حال حاضر شاخه نسبتا گسترده‌ای از علم مدیریت است و فرآیندی است که تحقق اهداف پروژه را با موفقیت فراهم می‌آورد. در اغلب ابعاد مدیریتی،مهارت مدیر پروژه بر ارزیابی ذاتی وی از نیازهای پیشبردی پروژه در دوره حیات متکی است.این ارزیابی مسائل‌ متعددی نظیر مسائل سازمان‌دهی و رهبری،تامین مالی،برنامه‌ریزی و کنترل و عقد قراداد با طرفهای ثالث پدیدار می‌شوند که در تمام انواع‌ پروژه‌ها مشترکند. در این مقاله ضمن معرفی مفهوم مدیریت پروژه و مفهوم پروژه،نقش اجرای آن در پویایی اقتصاد و وظائف مدیریت پروژه در اجرای پروژه و همچنین نقش مدیریت پروژه در سودآوری و تقلیل هزینه‌ها و کاهش زمان دیده شده است همچنین به بررسی جایگاه مهندسی ارزش در پروژه‌ های عمرانی و صرفه‌جویی بالقوه در بکارگیری آن،پرداخته شده است.در مجموع بکارگیری مهندسی ارزش و مدیریت پروژه مقتدر و توانمند در اجرای پروژه‌ها،امری اجتناب‌ناپذیر،که می‌بایست بدان اهمیت داده شوند.

خلاصه ماشینی:

"این ایده مطرح می‌شود که‌ پروژه باید مدیر پروژه داشته باشد که تیمی را تشکیل دهد و (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 1:گامهای اصلی در فرآیند پروژه 2. 1. پروژه چیست؟ پروژه به مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیتها اطلاق می‌گردد که تنها برای یکبار صورت گرفته و یک طرح(ایده)را در مدت‌ زمان معین و با استفاده از منابع تعیین شده قبلی و رعایت‌ مشخصات و کیفیت توافق شده عینیت بخشیده و اهداف‌ مشخصی را فراهم آورد،که گامهای اصلی در فرآیند پروژه در شکل 1 آورده شده است. B. S 21 *تخمین زمان هر فعالیت *رعایت ارتباط بین فعالیتها *تخصیص منابع(به تصویر صفحه مراجعه شود)*منابع اجرائی(ماشین آلات و تجهیزات، نیروی انسانی،مواد و مصالح) *منابع مدیریتی(زمان،نقدینگی و اطلاعات) اجرای پروژه‌های بزرگ بدون سیستم‌های کنترل پروژه‌ امکانپذیر نمی‌باشد و ساختارهای شکست‌کار یک پروژه اساس‌ سیستم برنامه‌ریزی فعالیتها می‌باشد. شکل(01) (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 01:نمودار جریان کلیات مراحل برنامه‌ریزی برای اجرای یک پروژه در سازماندهی،وظایف و اختیارات و مسئولیتهای واحدها و پست‌ها مشخص شده و نحوه‌ی هماهنگی و ارتباط بین آنها معین می‌ شود. مهندسی ارزش این چنین نیز تعریف شده است:مهندسی‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 31:رابطه مهندسی ارزش با مراحل چرخه عمر یک پروژه تصمیمات استراتژیک پیرامون پروژه نظیر توجیه فنی و اقتصادی پروژه،روش تامین منابع‌ مالی،انتخاب سیستم اجرای پروژه،تعیین‌ روابط قراردادی فی مابین عوامل اصلی پروژه و غیره،مواردی هستند که نقش اساسی را مدیریت پروژه عهده‌دار می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.