Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی روشهای تحلیل داده های کیفی با تأکید بر روش تحلیل محتوا

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 55 تا 62)

کلید واژه های ماشینی : روش تحلیل محتوا، تحلیل، طبقه‌بندی، ارتباطات، تحلیل محتوای کیفی، حلیل محتوا، روشهای تحلیل داده‌های کیفی، حلیل محتوا کیفی، روش، اطلاعات

روشهای مختلفی برای تحلیل و طبقه‌بندی داده‌های جمع‌آوری شده در تحقیق کیفی وجود دارد که بسته به نوع تحقیق و موردکاوی از هر کدام‌ استفاده می‌شود.در این مقاله با اشاره مختصر به پانزده روش اصلی تحلیل در چنین تحقیقاتی و معرفی آنها به تشریح یکی از روشها به نام روش‌ تحلیل محتوا (qualitative content analysis) می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) معرفی روشهای تحلیل داده‌های کیفی‌ با تأکید بر روش تحلیل محتوا گردآوری: حسین علی حاجیلو کارشناس ارشد مدیریت سیستم و بهره‌وریچکیده روشهای مختلفی برای تحلیل و طبقه‌بندی داده‌های جمع‌آوری شده در تحقیق کیفی وجود دارد که بسته به نوع تحقیق و موردکاوی از هر کدام‌ استفاده می‌شود. در این روش روال کار بصورت زیر است: *انتخاب ارتباطات معنایی *تهیه کاربرگ تحلیل حوزه‌ای *انتخاب نمونه‌ای از یادداشتها و داده‌ها(جملات افرادی که‌ روی آنها تحقیق شده است) *جستجو برای جملات کلی و خاص برای توصیف ارتباطات‌ معنایی *ساخت سوالات درباره این ارتباطات *تکرار سوال و جواب برای برقراری ارتباط معنایی مختلف *لیست کردن تمام حوزه‌های کشف شده1. تحلیل محتوای کیفی‌ (Qualitative content Analysis) تحلیل محتوای کیفی که در اینجا ارائه می‌شود عبارت‌ است از مجموعه تکنیکهایی برای تحلیل سیستماتیک متون‌ می‌باشد،این روش در حدود 02 سال پیش در یک مطالعه و تحقیق پیامدهای حاصل از آمار مربوط به نرخ بیکاری بوجود آمد. [5] (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 1:مدل طبقه‌بندی استقرایی در تحلیل محتوای کیفی ایده اصلی این فرایند عبارت از فرموله کردن معیار و ملاک‌ تعریف می‌باشد که از بین زمینه‌های نظری و سوالات تحقیق‌ ناشی می‌شود. [6] (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 2:مدل طبقه‌بندی استنتاجی(قیاسی)برای روش تحلیل محتوای کیفی ایده اصلی در اینجا کسب تعاریف روشن است. مصادیق و رویه‌های کدگذاری برای هر طبقه استنتاجی،بطور دقیق با مرور متن معین می‌شود و این طبقه‌بندیها بوسیله کدگذاریها به هم‌ جدول 1:مصادیق و رویه‌ها در مدل مرحله‌ای تحلیل محتوای کیفی(برای یک مثال نمونه) (به تصویر صفحه مراجعه شود) طبقه‌بندی استنتاجی(قیاسی)با پیش فرموله‌ کردن استفاده می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.