Skip to main content
فهرست مقالات

چارچوب معماری سیستمهای اطلاعاتی مرکز مهندسی سازمانی (CEO) برای یکپارچگی کاربردهای سازمانی (مطالعه موردی کارخانه Safe food)

مترجم:

ISC (8 صفحه - از 109 تا 116)

کلیدواژه ها :

معماری سیستم‌های اطلاعاتی ،یکپارچگی سیستمهای اطلاعاتی ،چارچوب‌5 CEO ،معماری سازمانی ،یکپارچگی کاربردهای سازمان‌6

کلید واژه های ماشینی : سیستمهای اطلاعاتی ، معماری سیستمهای اطلاعاتی ، چارچوب معماری سیستمهای اطلاعاتی مرکز ، معماری سیستمهای اطلاعاتی مرکز مهندسی ، مقاله معماری سیستمهای اطلاعاتی ، یک‌پارچگی کاربردهای سازمانی ، IT ، بلوک ، سازمانی ، کاربردی

در گذشته به معماری سیستمهای اطلاعاتی‌1توجه چندانی نمی‌شد.اما امروزه با تنوع زیاد سیستمهای اطلاعاتی در سازمانهای بزرگ و متوسط دارای‌ سیستمهای اطلاعاتی،نیاز به یکپارچگی بیش از گذشته احساس می‌شود.بعلاوه امروز بسیاری از سازمانها می‌خواهند سیستمهای اطلاعاتی خود را با دیگر سازمانها یکپارچه کنند.در این مقاله معماری سیستمهای اطلاعاتی و یکپارچگی همزمان و غیر همزمان‌2،اتوماتیک و دستی‌3مورد توجه قرار گرفته‌اند ارائه شده است.در گذشته سناریوهای متنوعی برای یکپارچگی شامل یکپارچگی میان و درون سازمانی‌4ارائه شده‌اند.همچنین یک مطالعه‌ موردی برای توصیف نیازهای یکپارچگی سیستمهای اطلاعاتی در دنیای واقعی مطرح شده است.

خلاصه ماشینی:

"چارچوب‌ CEO به عنوان مفهوم سطح بالایی برای ارائه‌ یکپارچگی است که به طور ویژه مفهومی که‌"خدمات‌ سیستمهای اطلاعاتی‌"نامیده می‌شود و می‌تواند برای یکپارچگی‌ بین دو سیستم اطلاعاتی بکار رود را پوشش می‌دهد. معماری‌ زاکمن می‌تواند به عنوان یک شاهد خوب بر این مطلب باشد که‌ معمرای نرم‌افزاری به تنهایی کافی نیست،در حالیکه معماران‌ نرم‌افزار جزئیات داخلی سیستمها را نمایش می‌دادند(برای‌ مثال با بکار بردن،دیاگرامهای‌ FED,ER )اما معماری سیستمهای‌ اطلاعاتی‌ (ISA) بر فرایندهای تجاری سطح بالا تمرکز دارد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل 4: UML توسعه یافته پیشنهادی برای مدل کردن مفاهیم یکپارچگی در ISA در شکل 5 خصوصیات پیشنهاد شده برای قالب‌ UML بلوک یکپارچگی‌ IT نمایش داده شده است. اما رویکرد ارائه شده در این مقاله در چارچوب‌ مدل‌بندی سازمان(چارچوب‌ CEO )یکپارچه شده است و توجه‌ لازم را برای مدل کردن یکپارچگی در ISA (بر مبنای زبان مدل‌ کردن استاندارد)تعریف می‌کند و تمامی موارد را مدنظر قرار می‌دهد. این چارچوب‌ CEO طرح اولیه‌ای برای مدل کردن‌ سیستمهای اطلاعاتی در سطح فنی(همانطوری که در بخش 3-2 آمده است)را ارائه می‌دهد و تصور و نمایشهای جدیدی را معرفی‌ می‌کند که توسط ابزارها و استانداردهای دیگر حمایت نمی‌شوند. اما رویکرد ارائه‌ شده در این مقاله در چارچوب مدل‌بندی سازمان‌ (چارچوب‌ CEO )یکپارچه شده است و توجه لازم را برای مدل کردن یکپارچگی در ISA تعریف می‌کند و تمامی موارد را مد نظر قرار می‌دهدنتیجه‌گیری در این مقاله مروری بر سیستمهای اطلاعاتی مطرح شد و سپس ضعف آنها برای حمایت کامل از مفاهیم یکپارچگی ارائه شد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.