Skip to main content
فهرست مقالات

تفویض اختیار و بررسی اثرات آن بر سازمانها

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 93 تا 102)

کلیدواژه ها :

مدیریت ،بهره‌وری ،سازمان ،تفویض اختیار ،کارکنان

کلید واژه های ماشینی : تفویض اختیار، کارکنان، اطلاعات، مدیران، سازمان، مزایای تفویض اختیار، زمان، تیم، مدیریت، تفویض اختیار و بررسی

تقریبا از زمانی که نخستین سازمان تشکیل گردید،از ویژگیهای مشخص سازمانها این بوده است که سلسله‌مراتب اختیارات مسیر عمودی خود را طی‌ می‌کرده و تقریبا تمام قدرت در پست‌های بالای سازمان متمرکز بوده است.اینک شاهد نوعی تغییر و دگرگونی در این ساختار هستیم،چه در ساختارهای ارگانیک،تیمهای خودگردان یا سازمانهایی که فرهنگهای بسیار قوی بر آنها حاکم هستند،و چه در هر سازمان دیگری.همواره سعی و کوشش بر این است که افراد در قدرت سهیم شوند و قدرت به دیگران واگذار گردد.مقصود تشویق کارکنان به مشارکت فعال و کامل این است که مدیران‌ صاحب قدرت می‌توانند دست به کاری بزنند که آن را تفویض اختیار می‌نامند.در محیطی که از ویژگی‌های عمده آن رقابت جهانی و تکنو لوژی نوین است، بسیاری از مدیران رده‌های بالای سازمانی بر این باورند که دست برداشتن از کنترلهای متمرکز موجب افزایش سرعت،انعطاف‌پذیری و قاطعیت خواهد شد.این روند مسیری را می‌پیماید که قدرت را از سطح دفاتر مقامات اجرائی و از دست آنها بیرون می‌آورد و به دست کارکنان و زیردستان می‌دهد.ما در این مقاله،ضمن بررسی دیدگاه‌های متفاوت درباره ارکان،خصوصیات و مزایای تفویض اختیار،بررسی اثرات آن را بر عملکرد مدیریتی و ساختار و فرآیند، سازمانی بررسی کرده و نمونه‌های عینی آن را در سازمانها و شرکتهای مختلف خواهیم دید.

خلاصه ماشینی:

"تفویض اختیار و بررسی اثرات آن بر سازمانها نویسنده: مسیح ابراهیمی‌ دانشجوی دکتری مدیریت سیستم و بهره‌وری چکیده تقریبا از زمانی که نخستین سازمان تشکیل گردید،از ویژگیهای مشخص سازمانها این بوده است که سلسله‌مراتب اختیارات مسیر عمودی خود را طی‌ می‌کرده و تقریبا تمام قدرت در پست‌های بالای سازمان متمرکز بوده است. [6] @آیا مدیران وقت خود را صرف کارها و مسئولیتهایی‌ می‌کنند که افراد دیگر نیز آن را می‌توانند انجام دهند؟ @آیا مدیران از موقعیت‌های خود احساس ناامنی کرده یا از تقسیم مسئولیت‌ها اکراه دارند؟ @آیا مدیران بر این اندیشه‌اند که آنها تنها فردی در سازمان هستند که قابلیت انجام چنین وظایف حساس و خطیری را دارند؟ @آیا دوست دارید که نیروی کار شما به سبب وظایفی که به‌ آنها محول شده با انگیزه‌تر ظاهر شوند؟ در این راستا مدیران چنین باید عمل کنند: @تا حد ممکن افراد را در کارها درگیر کرده و باعث افزایش‌ انگیزه و رشد و بهره‌وری شوند. روش مبتنی بر تیم باعث شده است که این دفتر اطلاعاتی از انعطاف‌پذیری بیشتری برخوردار شود و بتواند در برابر چالشهای کنونی واکنشهای مناسب نشان دهد و کارکنان را تشویق و ترغیب کند که به سازمان تعهد بیشتری داشته باشند. مالکیت سهام باعث می‌شود که‌ کارکنان خود را مالک شرکت بدانند(و نه حقوق‌بگیر) شرکت موادی تولید می‌کند که در علامت یا نشانه‌گذاری‌ جاده‌ها و آزادراه‌ها کاربرد دارد،از تکنو لوژی بسیار پیشرفته‌ استفاده می‌کند و افراد باید بتوانند با مهارتهای ویژه از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات کار کنند و نیز مواد را به صورتی‌ دقیق ترکیب نمایند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.