Skip to main content
فهرست مقالات

نقش فناوری اطلاعات در توسعه روش تحقیق با تاکید بر شناسایی عوامل مؤثر بر جذابیت موتورهای کاووش

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 129 تا 138)

کلیدواژه ها :

روش تحقیق ،فناوری اطلاعات ،موتورهای کاووش ،جذابیت موتورهای کاووش

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، فناوری اطلاعات، فناوری اطلاعات توسعه موتورهای کاووش، موتور کاووش، فناوری اطلاعات در توسعه روش، نقش فناوری اطلاعات در توسعه، جذابیت موتورهای کاووش، اینترنت، فنی، موتورهای جستجو

فناوری اطلاعات به عنوان فناوری محوری در عصر اطلاعات محسوب می‌شود که بر همه ابعاد جامعه اعم از زمینه‌های اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و فرهنگی تاثیراتی شگرف خواهد داشت.توسعه اطلاعاتی که محصول بهره‌مندی مناسب از فناوری اطلاعات است منجر به تقویت نقش و شان انسان در ساخت‌وساز جامعه خواهد شد به گونه‌ای که با محوریت دانش و دانایی،فعالیتهای فیزیکی به ماشینهای واگذار شده و بر تلاش مغزافزاری،خلاقیت و ظرفیت‌ علمی بشر افزوده می‌شود. امروزه اینترنت به عنوان یک ابزار قدرتمند که در خدمت فناوری اطلاعات قرار دارد با در اختیار داشتن مخاطبان جهانی در خدمت صاحبان صنایع، افکار و هنر است.بسیاری از اموری که تصور انجام آنها از طریق فضای مجازی اینترنت در گذشته‌ای نه چندان دور محال می‌نمود،به صورت عادی‌ترین‌ کارکردهای اینترنت درآمده‌اند.این امر همچون فرصت طلایی است که فراتر از مرزها و نامها در اختیار همه افراد قرار گرفته است.بدون شک پژوهشگران‌ یکی از کاربران اصلی اینترنت محسوب میشوند که با استفاده موثر از آن سعی در شناسایی و استخراج ایده‌های جدید و کسب آخرین دستاوردهای بشری‌ در حوزه‌های متنوع پژوهشی و توسعه مرزهای دانش دارند.یکی از مهمترین دستاوردهای فناوری اطلاعات توسعه موتورهای کاووش است که امروزه از نقشی کلیدی در فرآیند شکل‌گیری و اجرای تحقیقات برخوردار است به گونه‌ای که تقریبا در اجرای همه تحقیقات فعلی شاهد تعاملی موثر با موتورهای‌ کاووش می‌باشیم. این کار پژوهشی ضمن بررسی نقش موثر فناوری اطلاعات در توسعه روشهای تحقیق به شناسایی معیارهای موثر بر جذابیت موتورهای کاووش خواهد پرداخت.

خلاصه ماشینی:

"گسترش روزافزون این فناوری در زندگی روزمره جهانیان‌ باعث ایجاد روشهای نوین در تمامی عرصه‌های زندگی شده است‌ بطوریکه امروزه استفاده از موتورهای کاووش به منظور دستیابی‌ به اطلاعات موردنظر برای کاربران اینترنت اهمیت حیاتی یافته‌ است. صحت و کیفیت اطلاعات ارائه شده محتوای صفحات هر سایت مهمترین بخش برای موتورهای‌ جستجوگر و یکی از عوامل جذب بازدیدکنندگان دائمی است،از اینروست که کیفیت و کمیت مناسب آن در موفقیت یک سایت‌ اهمیت ویژه‌ای دارد. برای‌ تحلیل نتایج حاصل از پاسخها بصورت ذیل عمل می‌نماییم: @اگر اهمیت نسبی معیار i ام از دید شخص‌ k ام در مقایسه با معیار اول که عدد مفروض 01 برای آن منظور شده است‌ برابر P^ik باشد در این صورت خواهیم داشت: (به تصویر صفحه مراجعه شود) حال مقادیر P^ik را در عدد B^k 001/ ضرب می‌کنیم تا مجموع اعداد به مقدار 001 نرمالیزه گردد. این امر نیز نشان می‌دهد که کاربران اصلی اینترنت نقش موتورهای‌ جستجو را در معرفی سایت جدید کاووش بسیار جدی در نظر می‌گیرند در حالیکه کاربران کم‌مصرف اینترنت سایر گزینه‌ها مخصوصا توصیه دوستان را مورد اهمیت قرار می‌دهند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) نتایج حاصله از اندازه‌گیری اهمیت نسبی و درجه مطلوبیت هر معیار در جدول 2 آمده است،مهمترین عوامل به لحاظ اهمیت نسبی‌ به ترتیب عبارتند از:قابلیتهای جستجوی پیشرفته با 4،9%،صحت و کیفیت اطلاعات ارائه شده با 93،6%و به‌روز بودن اطلاعات موجود با 1،6%. طبق نتایج‌ نظرسنجی مهمترین عوامل در جذب مخاطبان مربوط به محتوای‌ مطالب موجود در سایت،امکان انجام جستجوی پیشرفته برای‌ دسترسی به اطلاعات و نمایش سریع نتایج است و عوامل بی‌ اهمیت نیز مربوط به ویژگیهای ظاهری سایت می‌باشند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.