Skip to main content
فهرست مقالات

چگونگی برنامه ریزی آموزشی کارکنان در سازمانها

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 103 تا 110)

کلیدواژه ها :

آموزش ،منابع انسانی ،اهداف آموزش ،برنامه‌ریزی آموزش ،فرآیند آموزش

کلید واژه های ماشینی : کارکنان، آموزش کارکنان، آموزش، چگونگی برنامه‌ریزی آموزشی کارکنان، سازمان، مدیران، توسعه، شغل، کارکنان در سازمانها، فرآیند آموزش کارکنان

میزان توانایی سازمانها و شرکتها و موسسات آموزشی در شناسایی و حفظ نیروی کار واجد شرایط می‌باشد.یکی از عوامل مورد توجه در اتخاذ این توانایی، پرورش و توسعه سرمایه انسانی در این موسسات است،سرمایه و توسعه نیروی انسانی به تواناییها و قابلیتهای سازنده و کارآمد کارکنان اشاره دارد.این‌ تواناییها و قابلیتها شامل دانش،مهارتها و تجربه می‌شود که دارای ارزش اقتصادی هستند.توسعه منابع انسانی و بکارگیری درست از آن در سازمانها و موسسات آموزشی،فنی،اقتصادی و کشاورزی و سایر علوم مستلزم تامین نیروی انسانی کارآمد و ماهر آموزش دیده است.این نوشتار ضمن بررسی اهمیت‌ توسعه نیروی انسانی،به نقش استفاده از آموزش ازجمله اهداف مربوطه،برای آن در تاثیر گذاری در توسعه نیروی انسانی و فرآیند آموزش کارکنان می‌ پردازد.آموزش فرآیندی است که براساس آن تغییری نسبتا پایدار در جهت بهبود نحوه انجام کار در کارکنان موردنظر صورت می‌دهد.بنابراین آموزش‌ شامل تغییر مهارتها،دانش،نگرشها و رفتار است.آموزش باعث می‌شود که یک پل ارتباطی بین کارکنان با شغل ایجاد شود تا از طریق آن کارکنان ضمن‌ حرفه‌ای شدن در مشاغل خود از عهده حل دشواریهای خود نیز برآیند.

خلاصه ماشینی:

"هرچه کارگران و کارکنان یک شرکت یا سازمان،ماهرتر و آگاه‌تر باشند،تلاش مدیریت برای بهبود بهره‌ وری و عملکرد کارکنان تمره بیشتری خواهد داشت و بهبود در عملکرد مدیران و کارکنان به ارزش افزوده اقتصادی بیشتر منجر می‌شود و این در گرو پرورش و توسعه منابع انسانی است که به‌ عنوان یکک عامل ضروری،دائما بایستی بدان توجه خاصی‌ معطوف شود. نیازهای آموزشی عبارت است از«تغییر مداوم و سیستماتیک که در نیروی انسانی یک سازمان از نظر دانش، نگرش،توانش،مهارتها و یا رفتار بوجود می‌آید تا نیروی انسانی‌ مزبور بتواند وظایف و مسئولیتهای پیش‌بینی شده در شرح‌ وظایف رشته‌های شغلی را در حد مطلوب،قابل قبول و منطبق با استانداردهای از پیش تعیین شده کاری انجام داده و در صورت‌ نیاز به رشد و ترقی. 3. 5 بکارگیری برنامه‌ها به عقیده کایل‌2(9891)قبل از برگزاری دوره آموزشی،باید درباره مسائلی از این قبیل تصمیمات لازم اتخاذ شده باشد: -معلمان یا مربیانی که آموزشهای لازم را می‌دهند،چه‌ کسانی خواهند بود؟ -دوره در کجا برگزار می شود و تاریخ شروع و خاتمه‌ دوره کی خواهد بود؟ وجود یا عدم وجود متخصصان و کارشناسانی که بتوان وظیفه‌ تدریس را در دوره‌های آموزشی به عهده آنها گذارد،مهارتهای‌ خاصی که حوزه‌های مختلف سازمانی برای عملیات خود به آن‌ نیاز دارند. بنابراین برای اثربخشی بیشتر آموزش،می‌بایست نیازهای فردفرد منابع انسانی را برای‌ آموزش تعیین نمود این عمل ممکن است به وسیله سرپرستان‌ مستقیم،کارشناسان امور پرسنلی و حتی خود کارکنان مشخص‌ گردد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.