Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی آثار اعتبارات خرد در کاهش فقر و نابرابری درآمدی

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 45 تا 70)

کلیدواژه ها :

ایران ،اعتبارات خرد ،کاهش فقر ،اشتغال و نابرابری درآمدی

کلید واژه های ماشینی : نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه ، اعتبارات خرد ، کاهش فقر ، تأمین مالی خرد ، متغیر نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه ، کاهش فقر و نابرابری‌های درآمدی ، درآمد ، اعتبارات خرد در کاهش فقر ، درآمد سرانه ، استان

در دو دهه اخیر در بسیاری از کشورها، اعطای اعتبارات خرد (تأمین مالی خرد) راهکاری مناسب برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به‌ویژه فعالیت‌های خوداشتغالی، و جهت مقابله با فقر و توانمندسازی افراد در مناطق کم درآمد مطرح شده است و برخی کشورها در این زمینه به توفیق‌های چشمگیری دست یافتند. چنین تجربه‌ای در کشورهای گوناگون بیانگر اثر این نوع اعتبارات و تسهیلات بر کاهش نابرابری‌ها و فقر از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی جدید است. در این مطالعه، ضمن تعاریف متفاوت اعتبارات خرد و همچنین ارتباط میان آن و کاهش فقر و نابرابری‌ها، تأثیر اعتبارات خرد اعطایی در سال‌های اخیر بر کاهش فقر و افزایش درآمد سرانه بین استان‌های کشور بررسی شده است. روش مورد استفاده، مدل ادغام داده‌ها (پانل دیتا) در 28 استان کشور و برای سال‌های 82 - 1380 بوده که با استفاده از متغیر نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه به کل تسهیلات (به‌صورت جایگزین متغیر اعتبارات خرد)، تأثیر این متغیر بر درآمد سرانه (به‌صورت شاخص کاهش نابرابری‌ها و فقر) نشان داده شده است. نتایج مدل، بیانگر این است که اعتبارات خرد در صورتی می‌تواند به کاهش فقر بینجامد که اولا طبقات گوناگون فقر شناسایی؛ و ثانیا این اعتبارات برای ایجاد اشتغال باشد. به‌عبارتی کاهش فقر از طریق اعطای اعتبارات خرد فقط از طریق ایجاد اشتغال و برابری فرصت‌های شغلی امکان‌پذیر است.

خلاصه ماشینی:

"13) بانک توسعه آسیا (Asia Development Bank, 2000) نیز تأمین مالی خرد را فراهم‌سازی دامنه گسترده‌ای از خدمات مالی مانند سپرده‌ها، وام‌ها، خدمات پرداختی، انتقال پول و بیمه برای فقیران و خانوارهای کم درآمد و بنگاه‌های کوچک آن‌ها تعریف کرده است که این خدمات از طریق سه مجرای ذیل جریان می‌یابد: نهادهای رسمی مانند بانک‌های روستایی و تعاونی‌ها؛ نهادهای نیمه‌رسمی مانند سازمان‌های غیردولتی (NGOS)؛ منابع غیررسمی مانند وام‌دهندگان و مغازه‌داران. با این وصف، پژوهش‌های انجام شده درباره اعتبارات خرد در جهت رفع فقر و گسترش اشتغال بیانگر آن است که موضوع با نگرش‌های خاص به‌ویژه برای مناطق کم درآمد و روستایی همواره به‌کار گرفته می‌شود و اثرگذاری تأمین مالی خرد برای فقرزدایی و دستیابی برابر کلیه افراد از این امکانات و فرصت‌ها به شیوه‌های چگونگی پرداخت‌ها، فرایند اعطای تسهیلات، نظارت بر حسن انجام فعالیت‌ها و غیره بستگی دارد؛ یعنی این‌که همواره تأمین مالی خرد به کاهش فقر نمی‌انجامد و این موضوع نیز در تجربه دیگر کشورها ملاحظه می‌شود. از جمله مهم‌ترین برنامه‌های فقرزدایی این کشور عبارتند از برنامه توسعه و بهبود وضعیت کشاورزان خرد،* برنامه بانکداری متمرکز** با 85 هزار نفر وام‌گیرنده، اعتبارات تولیدی برای زنان روستایی، اکثر مؤسسه‌های تأمین مالی خرد در کشور نپال خودکفا نبوده و این وضع باعث شده تا قدرت اعتباردهی مؤسسه‌های به افراد نیازمند و فقیر کاهش یابد؛ چرا که متوسط نرخ وام‌دهی این مؤسسه‌ها کمتر از 18 درصد است و از جمله مشکلات این مؤسسه‌ها این است که اولا مقررات بانک مرکزی نپال تفاوت میان نرخ‌های بهره سپرده و وام را به 6 درصد محدود می‌کند و ثانیا اعتبارات ثانیه‌ای در این کشور رواج دارد؛ به‌طوری که بانک‌های تجاری مکلفند 12 درصد ترکیب وام خود را به بخش‌های دارای اولویت در بخش‌های کشاورزی و صنعت خانه‌سازی روستایی و خدمات اختصاص دهند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.