Skip to main content
فهرست مقالات

چالشهای زنان برای ارتقا به مشاغل مدیریتی در سازمانهای دولتی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (38 صفحه - از 45 تا 82)

کلیدواژه ها :

شایستگیها ،شایسته سالاری ،زنان در مدیریت ،توسعه مدیران ،موانع ارتقا

کلید واژه های ماشینی : زنان ، مدیران ، مدیریتی ، سازمانها ، ارتقای زنان به مشاغل مدیریتی ، مشاغل مدیریتی ، پژوهش ، موانع ارتقای زنان ، ارتقای زنان در مشاغل مدیریت ، موانع ارتقای زنان در مشاغل

این پژوهش به منظور شناسایی چالشها و موانع ارتقای زنان در مشاغل مدیریت سازمانهای دولتی اجرا شده است. بررسیها حاکی از این است که در سالهای اخیر تعداد زنان ارتقا یافته به مشاغل مدیریتی افزایش یافته است ولی آنان هنوز سهم اندکی از کل مشاغل مدیریتی برخوردارند. اهداف تحقیق عبارتند از: 1- شناسایی خصوصیات زنان مدیری که توانسته‌اند به سمتهای مدیریت منصوب شوند؛ 2- شناسایی عوامل مؤثر در احراز پستهای مدیریتی و یا نحوه ارتقای زنان به مشاغل مدیریتی؛ 3- شناسایی نوع مهارتها و قابلیتهایی که بتوان به زنان آموخت تا آنان راحتتر مسؤولیتهای محول شده مدیریتی را پذیرا باشند؛ 4- شناسایی موانع ارتقا یا عوامل محدود کننده حضور زنان در مشاغل مدیریتی. اطلاعات لازم از طریق پرسشنامه‌ای که به‌وسیله 256 نفر از مدیران زن شاغل در وزارتخانه‌ها و سازمانهای دولتی تکمیل شده جمع‌آوری شد. نتایج حاکی از این است که: - اکثر مدیران زن دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های علوم انسانی و متأهل بوده و از سن حدود 40 سال و سابقه خدمت 5-10 سال برخوردارند. - اهم عوامل مؤثر در احراز پستهای مدیریتی و ارتقای مدیران مزبور سوابق درخشان و عملکرد خوب شغلی، تحصیلات بالاتر، تجربه مناسب و پایبندی به ضوابط می‌باشد. - نوع قابلیتهای مورد فراگیری در اولین سمت مدیریت تقویت اعتماد به نفس، قضاوت عادلانه و سایر مهارتهای مدیریتی می‌باشد. - مشکلات مدیران زنان، نگرش سنتی حاکم در جامعه، عدم برخورداری از مزایا و امکانات برابر و عدم پذیرش مدیریت زنان به‌وسیله زیردستان عنوان شده است. موانع ارتقا به طور عمده تعصب و نگرشهای سنتی تصمیم‌گیرندگان می‌باشد. به عبارت دیگر، براساس تحلیل عاملی انجام شده، موانع اجتماعی- فرهنگی بیش از عوامل فردی و سازمانی عنوان شده است. براساس یافته‌های مزبور پیشنهادهایی به مدیران زن، تصمیم‌گیرندگان در سازمانها و دولتمردان ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"این مطالعه با نظرخواهی از 294 نفر از زنان شاغل در تهران چنین نتیجه‌گیری می‌کند که اهم موانع اشتغال زنان عبارتند از [32، صص 101-131]: - نابرابری در پیشرفت شغلی - تأثیر منفی بر روابط خانوادگی و مسؤولیتهای خانه - عدم همکاری زن و شوهر در کارهای خانه - قوانین نابرابر محیط کاری (مثل کم بودن دستمزد) - عدم امنیت شغلی - - توقعات زیاد همسران در خانه · لاله شهیدی در پایان‌نامه خود، مهمترین عوامل عدم رشد زنان در مشاغل مدیریتی را نبود انگیزه پیشرفت و نگرش منفی مردان، عدم اعتماد به نفس و مشکلات خانوادگی عنوان کرده است ]33. سؤال دوم: زنان مدیر چگونه توانسته‌اند به سمتهای مدیریتی منصوب شوند؟ از 11 مورد عوامل مؤثر در احراز سمتهای مدیریتی عنوان شده در پرسشنامه، 6 مورد ذیل در ارتقای مدیران زن تأثیر بیشتری داشته است: 1- داشتن سوابق درخشان از لحاظ عملکرد شغلی در سمتهای قبلی؛ 2- داشتن تحصیلات مناسب یا دیدن دوره‌های آموزشی مناسب و کسب تجربه‌های لازم؛ 1- 2- پایبندی به ضوابط و مقررات اداری؛ 3- داشتن ایده‌های بهتر و بیشتر از سایر همکاران (خوش فکری و نوآوری)؛ 4- محبوبیت در بین همکاران (مردم‌داری) و توانایی کار کردن با افراد مختلف؛ 5- داشتن اهداف خاص شغلی (دوراندیشی و آینده‌نگری)؛ مقایسه نظرات مدیران زن مقیم تهران با شهرستانها نشان داد که دو گروه در خصوص عوامل مؤثر در ارتقا، دیدگاههای مشابهی دارند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.